MADENCİLER TAŞERONLAŞMAYA VE İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI SOKAKTA

Genel Maden-İş Sendikası üyesi işçiler, 11 madencinin yaşamını yitirdiği Zonguldak’ta ‘Emeğe Saygı’ sloganıyla sokağa çıktı. DİSK, TÜRK-İŞ, KESK ve TMMOB’a bağlı sendikalar ve meslek örgütleri de maden işçilerine destek için Türkiye’nin dört bir yanından geldi. Binlerce işçinin katıldığı mitingde ‘Taşerona, özelleştirmeye ve iş cinayetlerine geçit vermeyeceğiz’ sloganları yükseldi.

binlerce-madenci-zonguldak

Genel Maden-İş Sendikası üyesi işçiler, 11 madencinin yaşamını yitirdiği Zonguldak’ta ‘Emeğe Saygı’ sloganıyla sokağa çıktı. DİSK, TÜRK-İŞ, KESK ve TMMOB’a bağlı sendikalar ve meslek örgütleri de maden işçilerine destek için Türkiye’nin dört bir yanından geldi. Binlerce işçinin katıldığı mitingde ‘Taşerona, özelleştirmeye ve iş cinayetlerine geçit vermeyeceğiz’ sloganları yükseldi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan iş cinayetleri nedeniyle Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde binlerce maden işçisi sokağa çıktı. Ağır çalışma koşullarında düşük ücretlerle, güvencesiz çalıştırıldıkları ve iş cinayetine kurban gitmeleri yetmezmiş gibi yaşanan iş cinayetlerine TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) Genel Müdürü’nün ‘”icralık duruma düşen işçilerin akıllarının sürekli iş harici konularla meşgul olması ve konsantrasyon problemi yaşamalarının muhtemel bulunması nedenlerinden dolayı işlerini dikkatli yapamama olasılığı bulunmakta, kendilerinin ve yanında çalışanların sağlığı ve iş güvenliği açısından büyük risk oluşturmakta, bu da dolayısıyla iş verimini olumsuz yönde etkilemektedir” açıklaması işçiler tarafından eleştirildi. Bu sebeple TTK’nın borçlu işçileri işten atması yönündeki girişimleri ise işçiler tarafından kabul edilmiyor.

Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından uzunca bir süredir TTK yönetimi uyarılıyor. Üretimin parçalanarak bölünmesi ve uzmanlık gerektiren alanlarda taşeron şirketlerin gerekli iş güvenliğini almadığı için iş cinayetlerine yol açtığı belirtiliyor ve işçilerin asıl işveren tarafından çalıştırılması gerektiğine dair talepleri ise devam ediyor. Aynı işi yapan işçilerin üç farklı ücretlendirilmeye tabi tutulması ve böyle bir eşitsizliğin dayatılması işçiler ve sendikacılar tarafından da eleştiriliyor.

‘ARTIK YETER! GÜZEL ÖLMEK İSTEMİYORUZ’

Maden sektörünün ağır ve sağlıksız koşullarına, taşeronun yaygınlaştırılmasına, işçilerin borçlu çalıştırılmasına ve madencilerin hayatta kalabilmelerine ilişkin hiçbir önlem alınmamasına tepki gösteren yaklaşık 20 bin işçi, sabahın erken saatlerinde Kozlu’da grizu patlamasının yaşandığı Kozlu Maden Ocağı önünde bir araya geldi ve yitirdikleri arkadaşlarını andı. Bugüne dek madende yaşamını yitiren ancak devlet yetkilileri tarafından ‘Güzel öldüler’ sözleriyle sözde anılan tüm işçi arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından yürüyüşe geçen işçiler yol boyunca sık sık ‘Susma haykır, taşerona başkaldır’, ‘Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek’, ‘Madenlerde ölmek istemiyoruz’, ‘Kader kaza değil iş cinayeti’, ‘Herkes burada AKP nerede’, ‘Maden işçisi onurumuzdur’ sloganları attı. Ayrıca yürüyüş güzergahı boyunca caddelere asılan ‘Madenci feneri sönmeyecek’, ‘Emek sömürüsüne ve iş cinayetlerine son’, ‘İşçi alınsın üretim artsın’, ‘Güzel ölmek Zonguldak’ın kaderi değildir’, ‘Dul yetim kalmak istemiyoruz’, ‘Taşeron bataklığını kurutacağız’ yazılı pankartlar da dikkat çekti.

‘TAŞERON BATAKLIĞINI KURUTACAĞIZ’

Destek veren sendika ve kurum temsilcilerinin selamlama konuşmalarının ardından söz alan Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş istihdam edilen maden işçisi sayısına ilişkin beyanlarda bulundu ve şunları söyledi: ‘Bizlere ilk kez saldırmıyorlar. 1994’te de biz maden işçilerine her yönden saldırdılar ama biz o saldırıları boşa çıkarttık. Bin bin işçi aldılar, 12 bin işçi emekli ettiler. İşçi almamak için her yolu denediler, bizleri de üretim az diye suçladılar.’

Alabaş, devletin çalışanlara eşitsizlik her alanda eşitsizlik dayattığını, eşit işlerde çalışanlara farklı ücretler verdiğini ifade etti. ‘Aynı işi yapanlara üç farklı ücret verdiler. Şimdi de dördüncü ücreti dayatıyorlar. Ancak kimse maden işçisini taşerona teslim eden bu genelge ile yıldıramaz. Taşeron denen illetten hesap soracağız’ diye konuşan Alabaş, taşeron bataklığını kurutana dek mücadele edecekleri mesajını verdi.

Alabaş, ‘Hava-iş üyesi direnişçi THY işçilerinin daha dün kısa mesajlar ile işten çıkarıldığını unutmadık. Onlar bize bu ülkenin en güzel direniş örneğini yaşattılar’ sözleriyle, mitinge katılan THY işçilerini selamladı ve konuşmasını sonlandırdı.

Mitinge destek veren sendika, meslek örgütü, siyasi parti ve dernekler ise şöyle:

Genel Maden İş Sendikası, DİSK Sosyal-iş, DİSK Gıda-iş, TMMOB, Genç Madenciler, KESK’e bağlı SES, BES ve Eğitim-Sen, Türk Metal Sendikası, Deri-iş Sendikası, Hava-iş Sendikası ve THY direnişçileri, TÜMTİS ve DHL işçileri, Emek Partisi, ÖDP,Gençlik Muhalefeti, KOOP-İŞ, Tez Koop-İş, Petrol-iş, Türk Maden-İş, HARB-İŞ, TEKSİF, TKP, Denizciler Sendikası, Basın-iş Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Birleşik Kamu-iş Sendikası, Kamu Sen, Eğitim-iş, Maden-iş, Orman-iş, Yol-iş, Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, HDK, CHP, TGB, UİD-DER, SDP, DEVLİS, ZKÜ Öğrenci Platformu, Öğrenci Kolektifleri, İP, Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Federasyonu ve  Beşiktaş Çarşı Grubu.

Fotoğraf Galerisine gitmek için tıklayın.

Emek.org.tr

binlerce-madenci-zonguldak-1

binlerce-madenci-zonguldak-11

binlerce-madenci-zonguldak-2

binlerce-madenci-zonguldak-3

binlerce-madenci-zonguldak-4

binlerce-madenci-zonguldak-5

binlerce-madenci-zonguldak-6

binlerce-madenci-zonguldak-7

binlerce-madenci-zonguldak-8

binlerce-madenci-zonguldak-10

 

binlerce-madenci-zonguldak-12

binlerce-madenci-zonguldak-13

binlerce-madenci-zonguldak-14

binlerce-madenci-zonguldak-15

binlerce-madenci-zonguldak-16

İlgini çekebilecek diğer içerikler