DHL Express direnişine uluslararası destek

İstanbul DHL Express’te TÜMTİS’e üye oldukları için işten çıkartılan ve 250 gündür şirket önünde direnişte olan işçilere, uluslararası destek sürüyor. Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) ve TÜMTİS sendikası yöneticileri ve sendika üyesi işçilerle birlikte, dün direnişteki DHL Express işçilerini ziyaret etti.   Yapılan açıklamalarda, DHL Express eleştirilerek demokratik haklara saygı […]

İstanbul DHL Express’te TÜMTİS’e üye oldukları için işten çıkartılan ve 250 gündür şirket önünde direnişte olan işçilere, uluslararası destek sürüyor.

Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) ve TÜMTİS sendikası yöneticileri ve sendika üyesi işçilerle birlikte, dün direnişteki DHL Express işçilerini ziyaret etti.

 

DHL Express direnişine uluslararası emek örgütlerinden destek geldi.

Yapılan açıklamalarda, DHL Express eleştirilerek demokratik haklara saygı göstermesi ve işten atılan işçilerin geri alınması istendi.

Sendikalar ve direnişteki işçiler, DHL Express’i sendika hakkına saygı duymaya, atılan işçileri geri almaya davet etti. Şirket sendikal hakları tanımamaya ve işten attığı işçileri geri almama tavrını sürdürüyor.

Cezaevindeki sendikacılarla görüşme talebine bakanlık engeli

Adalet Bakanlığı ETF, ITF ve TÜMTİS temsilcilerinden oluşan sendika heyetinin cezaevindeki TÜMTİS yöneticileriyle görüşme talebini ikinci kez reddetti.

Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’in üyesi olduğu ETF ile ITF temsilcileri, cezaevindeki sendikacılarla görüşmek için Ankara’ya gelmişti. İçerisinde ETF Başkanı Frank Moreels ve Genel Sekreteri Eduardo Chagas ile ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard’ın da bulunduğu heyet cezaevinde bulunan TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ve 3 şube yöneticisini ziyaret etmek istedi. Ancak görüşme talebi bakanlık tarafından ikinci kez reddedildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar