İnşaat işçileri alacak hakları için direnişte

Alkataş şirketinde 80 gündür ücret alacakları ödenmeyen işçiler, dün direnişin beşinci gününde şirket binası önünde eylem yaptılar. Şirketin çağrısı üzerine gelen polis, işçileri ve bir sendika çalışanını gözaltına aldı. Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler. İşçiler daha sonra 50 tl para cezası uygulandıktan sonra serbest bırakıldı.   İşçiler ve İnşaat İşçileri Sendikası (İNŞAAT- İŞ),  haklarını alıncaya […]

Alkataş şirketinde 80 gündür ücret alacakları ödenmeyen işçiler, dün direnişin beşinci gününde şirket binası önünde eylem yaptılar.

Şirketin çağrısı üzerine gelen polis, işçileri ve bir sendika çalışanını gözaltına aldı. Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler. İşçiler daha sonra 50 tl para cezası uygulandıktan sonra serbest bırakıldı.

 

İşçiler ve İnşaat İşçileri Sendikası (İNŞAAT- İŞ),  haklarını alıncaya kadar direnişlerini kararlılıkla sürdüreceklerini açıkladı. Sendika tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Hırsız YEO’nun önünde dört gündür sürdürdüğümüz direnişi bugün itibariyle Kullar Atıksu Projesi’nin yüklenici firması Alkataş İnşaat önüne taşımıştık. Patronların OHAL’e sırtını dayayarak sergiledikleri pervasızlıkla burada da karşılaştık. Alkataş İnşaat’ın işçinin alın terini gasbetmekteki kararlılığı ve bu kararlılığın beslendiği devlete güveni, arkadaşlarımızın gözaltına aldırmalarıyla karşımıza çıktı.

80 gündür ücretleri ödenmeyen işçiler mimizin beşinci gününde YEO’nun üst firması Alkataş İnşaat ana binası önünde Beykoz ilçe emniyet amirliği ekipleri tarafından gözaltına alındık ve kabahatler kanununa göre işlem yapılıp 50 TL para cezası uygulandıktan sonra çıktık.

Şirketin Beykoz Kavacık’taki binası önünde “Tek bir kuruşumuzu bile size yedirmeyeceğiz!” diyerek direniş yapan dört üyemiz ve bir sendika yöneticimiz şirketin talebiyle gözaltına alınarak, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler.

Alkataş İnşaat’ın yöneticileri bu tutumlarıyla tüm patronların ortak ruhunu ve kişiliğini bir kez daha ortaya koydular: Hem işçinin bir kuruşuna bile göz dikecek kadar vampirleşmişlerdir hem de yalancılık genlerine işlemiştir.

Alkataş İnşaat’ın özetleyeceğimiz tutumu bunun somut ifadesidir: Dün, İSU Genel Müdürlüğü’yle yapılan görüşmenin ardından ücretleri gasbedilen üyelerimizin tüm haklarının ödeneceği teminatını verdi.  Bugün yapılan telefon konuşmasının ardından birkaç günlük süre talebinde bulunarak hırsız YEO ve alt taşeron yetkilisiyle bir görüşme yapacaklarını bildirdi.

Patronları iyi tanıdığımız için bu oyalamalara karnımız tok diyerek bizler de bugün “biz hakkımızı istiyoruz ve zaten günlerdir bu nedenle direniyoruz. Ödeyecekseniz hemen ödeyin” demek için kapılarına gittik. Tutumları tahminlerimizi doğru çıkardı. Çözüm niyetleri olsaydı karşımıza polisi çıkarmaz, işçi arkadaşlarımızın kendi sermayeleri ve devasa karları karşısında devede kulak bile olamayacak alacaklarının ödenmesini hızlandırırlardı.

Alkataş İnşaat’a bu vampir açgözlülüğü, sömürüdeki sınırsız özgüveni ve yalancılığına karşı bir kez daha sesleniyoruz: Arkanıza aldığınız devletin kolluk güçlerini karşımıza çıkarıp, cezalar yazdırarak bizi vaz geçireceğinizi düşünüyorsanız yanıldığınızı en kısa zamanda göreceksiniz. Daha açık söyleyelim siz bu tutumunuzla deyim yerindeyse “cami duvarına işediğinizi” anlayacaksınız.

Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok. Tek bir malımız var o da emek gücümüz. Onu da sizin gibi çapulculara, vampirlere, yalan-dolan üzerinden işçi süründürenlere bırakmayız. Bedeli ne olursa olsun!

Bugüne kadar tek bir geri adım atmadık, bundan sonra da bu konuda şüpheniz olmasın. İnşaat-İş Sendikası ”

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar