Maltepe belediyesinde işten çıkartma ve polis baskısı

İstanbul-Maltepe Belediyesinde işten atılan işçilerin Aydınevler’deki şantiyesinde başlattığı oturma eylemine, dün akşam polis müdahale etti. Aralarında işçi temsilcisinin de bulunduğu 3 işçi gözaltına alındı. Gece yarısından sonra işçilerin ifade işleminin başladığı bildiriliyordu. Maltepe belediyesi bir yıldan beri yapılan toplu sözleşme uygulamasından geri duruyordu. Bu konuda ısrarlı mücadele içinde olan, Genel-İş sendikası 2 No’lu Şube Yöneticisi […]

İstanbul-Maltepe Belediyesinde işten atılan işçilerin Aydınevler’deki şantiyesinde başlattığı oturma eylemine, dün akşam polis müdahale etti. Aralarında işçi temsilcisinin de bulunduğu 3 işçi gözaltına alındı.

Gece yarısından sonra işçilerin ifade işleminin başladığı bildiriliyordu.

Maltepe belediyesi bir yıldan beri yapılan toplu sözleşme uygulamasından geri duruyordu. Bu konuda ısrarlı mücadele içinde olan, Genel-İş sendikası 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu’nun 16 gün önce, haksız yere işten çıkarıldı. Bu haksızlığa karşı çıkan temizlik İşçileri Temsilcisi Ali Sönmez ve Serkan Bal ile İşçi Gürsel Kahraman işten atıldı.

Bunun üzerine, Aydınevler şantiyesinde akşam saatlerinde oturma eylemine başlayan işçilere biber gazı ile müdahale eden polis, üç işçiyi gözaltına aldı. Sendika İşyeri Temsilcisi Serkan Bal, Hikmet Dede ve Selami Öztürk’ün gözaltına alınan işçiler olduğu öğrenildi.

İŞÇİLERE GÖZDAĞI VERMEK İSTİYORLAR

Evrensel gazetesinin haberine göre, işten atılan İşçi Temsilcisi Ali Sönmez, yaptığı açıklamada “Patronlar üzerimize çullanıyor, biz ise kölece çalışma koşullarına karşı yaşam mücadelesi veriyoruz. Düzmece bir şekilde iş akdimiz feshedildi. İşçilere gözdağı vermek istiyorlar” dedi. Sönmez, ortada çok büyük bir yanlış var olduğunu ve bu yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak “Alkan Okuducu arkadaşımız direnişe geçti. Toplu sözleşmenin uygulanması için mücadele ediyordu. İşveren buradaki sendikal mücadeleyi dağıtmaya çalışıyor, bunun karşısında duracağız” dedi.

Genel-İş Genel Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Karataş da “Adaletsizlik yapan Belediye Başkanı Ali Kılıç ve yağcıları, mücadelenin ve kavganın başladığını bilsin. Burada Türkiye’ye emsal bir toplu sözleşme süreci sonuçlandırdık ama iptal edemeyecekler, biz tutanaklarımızı aldık. Toplu sözleşmenin geçersiz olması için işveren sendikaya baskı kurmaya çalıştı ancak biz buna asla izin vermeyeceğiz. Haktan, hukuktan adaletten yana olan bir parti, koltuğunun altına girerek haksızlık yapıyorsun Ali Kılıç. Mücadelemiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar