Birlikte Direnen İşçiler Kazandı

Amerikalı TPI Composite’de üretimi durdurma eylemiyle direnişe geçen işçiler kazandı, dün itibariyle de direniş sonuçlandırıldı. 16 gün süren iş bırakma eyleminden sonra, İşten atılan 200 işçi geri alındı ve ücretler zamlı ve eylem süresinde geçen günler için de kesinti yapılmaksızın ödeniyor. Amerikalı şirket TPI Composite işçileri 16 gün iş bırakma eylemi ardından, taleplerini kabul ettirdi. […]

Amerikalı TPI Composite’de üretimi durdurma eylemiyle direnişe geçen işçiler kazandı, dün itibariyle de direniş sonuçlandırıldı.

16 gün süren iş bırakma eyleminden sonra, İşten atılan 200 işçi geri alındı ve ücretler zamlı ve eylem süresinde geçen günler için de kesinti yapılmaksızın ödeniyor.

Amerikalı şirket TPI Composite işçileri 16 gün iş bırakma eylemi ardından, taleplerini kabul ettirdi. 3600 işçinin çalıştığı fabrikada örgütlü duruş karşısında işveren işten çıkardığı tüm işçileri geri aldı ve ücret artışı sağladı. 3500 den fazla işçinin çalıştığı fabrikalarda Petrol-İş sendikası örgütlü ve işçiler kazanım sonrasında “Birbirimize güvenmemiz, örgütlü hareket etmemiz gücümüzü ortaya çıkardı” dedi.

Ne olmuştu?

Amerikalı şirket TPI Composite’nin İzmir’de Menemen ve Sasalı’da fabrikaları bulunuyor. 2012 yılında Sasalı’da kurulan fabrikada 1200 kişi çalışırken, 2016’da T2 olarak adlandırılan Menemen’deki fabrika kuruldu ve 800 kişi daha istihdam edildi. Şu anda ise iki fabrikada toplam 3 bin 600 işçi çalışıyor. Rüzgar enerjisi üreten tribünler için kanat üretimi yapan bir şirkette 3600 işçi çalışıyor. Sendikalı işyerinde son ekonomik kriz döneminde ücret ve sosyal haklarda önemli erimeler yaşanınca, sendika ücretlerin yeniden düzenlenmesini istedi. Ancak şirket bu talebe süreçte 200 işçiyi işten çıkarmayla yanıt verdi. Hukuksuzluklara ve yoksulluğa karşı direnişe geçen işçiler 16 gün süren üretimi durdurma kararını hayata geçidi.

Eylemler ve direniş sonucu işveren talepleri kabul etti. İşten atılan işçiler geri döndü ve ücretlerde %15 artış, çalışılmayan günler için de ücret kesintisi yapılmayacak.

BirGün gazetesine konuşan işten çıkarılan bir işçi: “Biz işçiler olarak yalnızca hakkımız olanı ücreti istedik ve bunun için iş bıraktık. İşten çıkarılan ve çıkarılmayan işçiler olarak hep beraber 16 gün boyunca yan yana durduk. İçerideki bütün arkadaşlarımız ne kadar kararlı olduklarını gösterdi ve fabrika önce operasyonları tamamen durdurmak zorunda kaldı en sonunda da tüm taleplerimizi kabul etti. Bizim için önemli bir kazanım oldu ve yan yana durduğumuz zaman ne kadar güçlü olduğumuzu bir kez daha gördük” dedi.

Petrol İş: ‘BÜYÜK BİR ZAFER OLDU’

Petrol-İş İzmir Şube Başkan Yardımcısı Caner Yıldırım, “Biz burada hem işçiler hem de sendika olarak oldukça kararlıydık. Zorlu bir süreç geçirdik bizim için gerçekten zorlu bir 16 gün oldu ama sonucunda önemli bir kazanım elde ettik. Biz hiçbir zaman işçilerin taleplerinden geri adım atmadık. Atılan her adım, verilen her kararda Petrol-İş Şube Başkanımız Orhan Zengin işçilerin rızasını aldı. İşçiler ne diyorsa her adımda o kararı uyguladık. Başkanımız ilk başta ‘Yüzde 5 kabul edilebilir bir oran’ dedi ve hep beraber iş bırakma kararını uyguladık. Zam oranı yüzde 9’a yükseltilince işçilerden oylama talebi geldi onu da uyguladık ve oylamada direnişe devam kararı çıkınca aynı şekilde o kararı uyguladık. 4 tane ana talebimiz vardı dördünü de kabul ettirdik. Burada 16 gün çalışılmadı ve 16 gün boyunca hiçbir kesinti yapılmadı. Büyük bir zafer oldu” dedi. (Kaynak Birgün)

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar