Maltepe belediyesi direnişi kısmi kazanımlarla sona erdi

Maltepe belediyesi temizlik işleri işçilerinin başlattığı ve toplamda 26 gün, kitlesel katılımlı olarak da yedi gün süren işçi direnişi sona erdi. TİS hükümlerinin uygulanmayışı temel sorun olarak gündemdeydi. Genel-İş sendikası ve Maltepe belediyesi arasında dün akşam yapılan anlaşmaya göre işten çıkarılan işçiler işlerine geri dönmüş oldu. İşçilerden aldığımız bilgilere göre yapılan görüşmede mevcut ücretlere 310 […]

Maltepe belediyesi temizlik işleri işçilerinin başlattığı ve toplamda 26 gün, kitlesel katılımlı olarak da yedi gün süren işçi direnişi sona erdi. TİS hükümlerinin uygulanmayışı temel sorun olarak gündemdeydi.

Genel-İş sendikası ve Maltepe belediyesi arasında dün akşam yapılan anlaşmaya göre işten çıkarılan işçiler işlerine geri dönmüş oldu.

İşçilerden aldığımız bilgilere göre yapılan görüşmede mevcut ücretlere 310 tl zam yapılması, direnişte geçen günlerin ücretli mesaiden sayılması konularında uzlaşma sağlandı. İşçi temsilcilerinin işyerinde bulunan farklı kurullara katılması konusunda da uzlaşma sağlandı.

Önemli bir kazanım ise haftalık çalışma süresinin 40 saate çekilmesi oldu. Bu uygulama 2020 Haziran ayında başlatılacak.

Direnişe son verilerek bugün sabah itibariyle iş başı yapıldı.

emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar