İsrail Katliamı: 15 Filistinli yaşamını yitirdi, yüzlerce yaralı var

Filistinlilerin ‘Toprak Günü’ nde Gazze’de başlattığı ‘Büyük Geri Dönüş’ yürüyüş eylemine, İsrail ordusu ateşli silahlarla saldırdı. Filistinli yetkililerin açıklamasına göre, Gazze sınır hattında gerçekleşen olayda 15 kişi hayatını kaybederken,  yüzlerce Filistinli de yaralandı. Filistinliler her yıl 30 Mart günü başlattığı ve Mayıs ayı ortasına kadar süren etkinliklerle İsrail işgalini ve katliamları protesto ederek, mücadelede kararlı […]

Filistinlilerin ‘Toprak Günü’ nde Gazze’de başlattığı ‘Büyük Geri Dönüş’ yürüyüş eylemine, İsrail ordusu ateşli silahlarla saldırdı. Filistinli yetkililerin açıklamasına göre, Gazze sınır hattında gerçekleşen olayda 15 kişi hayatını kaybederken,  yüzlerce Filistinli de yaralandı.

Filistinliler her yıl 30 Mart günü başlattığı ve Mayıs ayı ortasına kadar süren etkinliklerle İsrail işgalini ve katliamları protesto ederek, mücadelede kararlı olduklarını gösteriyor ve katledilen Filistinlileri anıyor.

İsrail devleti zulmü ve katliamı: 15 filistinli katledildi yüzlerce yaralı var.

Filistin tarihinde tarihsel bir gün: NAKBA (Felaket Günü)

30 Mart günü Filistinliler için özel anlamı olan bir gündür. Filistinlilerin “Toprak Günü” olarak andığı 30 Mart 1976’da, topraklarına el konulmasını protesto eden 6 Filistinlinin katledilme yıldönümüdür.

İsrail Devleti Tel Aviv’de 14 Mayıs 1948’de ilan edildi. Karar, son İngiltere birliklerinin bölgeyi terk ettiği ertesi gün yürürlüğe girdi. Filistinliler, işte bu 15 Mayıs gününü “El Nakba” diye anarlar, yani “Felaket” günü. Bu tarihten sonra Filistin halkı, İsrail devleti kuruluşuna, topraklarının işgaline ve toplu katliamlara karşı uzun soluklu bir kurtuluş mücadelesine girecekti.

İşte bu iki tarihsel günün yıldönümünde, Filistin halkı bir buçuk ay süresince değişik etkinlikler planlar.

Bu kapsamda dün sabah saatlerinde Filistinliler, Gazze’de İsrail sınırının değişik noktalarına doğru yürüyüşe geçti.

Filistinlilerin “Büyük Geri Dönüş” yürüyüşüne İsrail askerleri göz yaşartıcı gaz ve plastik merminin yanı sıra gerçek mermiyle saldırdı. Sınıra yaklaşan Filistinlilere ateş açan İsrail ordusu katliama neden oldu.

İsrail, dünyanın seyirci kaldığı olaylarda 15 kişinin yaşamını yitirmesine ve yüzlerce insanın yaralanmasına yol açarak zulmünü bir kez daha gösterdi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar