Sendikalardan OHAL ve kıdem tazminatı uyarısı

1970 15-16 Haziran direnişi yıl dönümünde  yapılan eylemlerde işçiler ve sendikalar, AKP iktidarını ve patronları uyardı. OHAL’in sona erdirilmesi ve kıdem tazminatı fon tasarısından vazgeçilmesi talebi, tüm gösterilerde öne çıktı. 15-16 Haziran direnişinin 47. Yıl dönümü dolayısıyla birçok yerde gösteriler yapıldı. Konfederasyonların düzenlediği etkinliklerde KESK, TMMOB, TTB, demokrat ve devrimci sosyalist siyasi partiler, demokratik kitle […]

1970 15-16 Haziran direnişi yıl dönümünde  yapılan eylemlerde işçiler ve sendikalar, AKP iktidarını ve patronları uyardı. OHAL’in sona erdirilmesi ve kıdem tazminatı fon tasarısından vazgeçilmesi talebi, tüm gösterilerde öne çıktı.

15-16 Haziran direnişinin 47. Yıl dönümü dolayısıyla birçok yerde gösteriler yapıldı. Konfederasyonların düzenlediği etkinliklerde KESK, TMMOB, TTB, demokrat ve devrimci sosyalist siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri destek verdi

İstanbul Kadıköy, Taksim, Şişli, Esenyurt ilçelerinde yapılan gösterilerde, sendikalar ve işçiler 15-16 haziran direnişinin önemi ve tarihsel kazanımı üzerine açıklamalarda bulundular. Sermayenin ve AKP hükümetinin kıdem tazminatı fon tasarısı “kıdeme uzanan eller kırılır”, “hükümet yasanı al başına çal”, “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “faşizme karşı omuz omuza”, “yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği” sloganlarıyla reddedildi.

Birçok ilde işçi havzalarında veya işyerleri önlerinde, direniş olan yerlerde yapılan eylemlerde güncel ekonomik, siyasi, sosyal, konular yanı sıra özellikle taşeron sistemi ve kıdem tazminatı fon tasarısı hedef alınarak işçiler ve sendikalar taleplerini ve tepkilerini dile getirdi. Hukuksuz işten atılmaların, grev yasaklarının protesto edildiği etkinliklerde, sermayenin ve AKP hükümetinin taşeron güvencesiz sistemini yaygınlaştırarak yerleştirmeye çalıştığı, iş cinayetlerinin önüne geçilmediği aksine giderek tırmandığı açıklanarak tepki gösterildi.

Güncel süreçte yaşanan baskı ve hukuksuzluklarla devam eden gazetecilerin, milletvekillerinin, belediye başkanları ve yöneticilerinin, siyasi kişiliklerin tutuklanmalara karşı başlayan “adalet yürüyüşü” eylemine destek açıklamalarının da yapıldığı etkinliklerde, hükümete ve OHAL uygulamalarına yönelik tepkiler gösterildi. Tutuklamaların sona erdirilmesi, OHAL ve KHK larla ülke yönetimine son verilmesi gibi siyasal eleştiri ve istemler gösteri ve etkinliklerde konu edildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar