İşsizlik Düşmüyor: Gerçek İşsiz Sayısı 7 Milyon!

DİSK-AR: “Teşviklere rağmen istihdam artmıyor, reel sektörde düşüş var” DİSK-AR yaptığı inceleme sonuçlarını açıkladı. AKP hükümetinin açıklamalarının aksine, patronlara verilen bir dizi teşvik uygulamasının istihdam sorununu çözmediği belirlendi. Açıklamada şöyle denildi: “2017 Ocak, Şubat ve Mart ayları ortalamalarını yansıtan TÜİK 2017 Şubat istihdam ve işsizlik verileri, hükümet tarafından “istihdam seferberliği” adı altında yürütülen ve işsizlik […]

DİSK-AR: “Teşviklere rağmen istihdam artmıyor, reel sektörde düşüş var”

DİSK-AR yaptığı inceleme sonuçlarını açıkladı. AKP hükümetinin açıklamalarının aksine, patronlara verilen bir dizi teşvik uygulamasının istihdam sorununu çözmediği belirlendi.

Açıklamada şöyle denildi: “2017 Ocak, Şubat ve Mart ayları ortalamalarını yansıtan TÜİK 2017 Şubat istihdam ve işsizlik verileri, hükümet tarafından “istihdam seferberliği” adı altında yürütülen ve işsizlik sigortasından büyük kaynakların aktarıldığı kampanyanın henüz kayda değer bir etki yaratmadığını ortaya koyuyor.

Ekonomi, Şubat 2016 ve Şubat 2017 arasında sadece 500 bin yeni istihdam yaratabilirken, işsiz sayısı 676 bin arttı. Ekonominin iş yaratma kapasitesi işsizliği azaltmaya yetmedi.

TÜİK’e göre Aralık 2016’da 26 milyon 669 bin olan toplam istihdam, Şubat 2017’de 287 bin artarak 26 milyon 956 bine yükseldi.

Ancak bu istihdam artışı SGK verileri tarafından desteklenmediği gibi büyük bölümünü tarımsal istihdam artışı ve sosyal hizmetlerdeki artış oluşturuyor.

Tarımda 121 bin kişilik bir artış yaşanırken, imalat sanayiinde 29 bin, madencilikte 11 bin ve inşaat sektöründe 42 bin kişilik bir azalma yaşandı. Hizmet sektöründe en yüksek istihdam artışı ise 93 bin kişi ile insan sağlığı ve sosyal hizmetler alanında gerçekleşti. Bu alanda yaşanan istihdam artışı büyük ölçüde evde engelli bakım hizmeti ve toplum yararına çalışmaya dayanıyor. İstihdam seferberliğinin özellikle sanayiinde artışa yol açmadığı görülüyor.”

DİSK-AR’ın açıkladığı işsizlik verileri şöyle;

Bir yılda 676 kişi işsizler ordusuna katıldı

Geniş tanımlı (gerçek) işsiz sayısı 7 milyon

715 bin işsiz iş bulma ümidini kaybetti

Teşviklere rağmen sanayi istihdamı artmıyor

Sanayi istihdamı son üç ayda 30 bin kişi azaldı

Resmi işsiz sayısı 3,9 milyon

Resmi işsizlik oranı yüzde 12,6, gerçek işsizlik oranı yüzde 20,9

Tarım dışı işsizlik yüzde 14,8’e yükseldi

Tarım dışı (kentsel) genç işsizliği yüzde 26’ya yaklaştı

Ne eğitimde ne istihdamda olan genç oranı yüzde 23,9

Tarım dışı (kentsel) kadın işsizliği yüzde 30,7

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar