Hayır Meclisleri “MEŞRU DEĞİLSİNİZ” eylemleri başlatıyor

HAYIR MECLİSLERİ, 16 Nisan referandumundan bir ay sonra, referandum sonucunu meşru görmeyerek “MEŞRU DEĞİLSİNİZ” temalı demokratik eylemler başlatıyor. Hayır Meclisleri, 16 Nisan referandumunda sonucun “hayır” çıkmasına rağmen, YSK eliyle değiştirilip çalındığını ve hileli seçim sonuçlarını topluma dayattığını ileri sürerek eylemlilik içine girdi. Hayır Meclislerinin olduğu ilçelerde bildiriler dağıtılacak, akşam saatlerinde de “karanlığa karşı ses çıkart” […]

HAYIR MECLİSLERİ, 16 Nisan referandumundan bir ay sonra, referandum sonucunu meşru görmeyerek “MEŞRU DEĞİLSİNİZ” temalı demokratik eylemler başlatıyor.

Hayır Meclisleri, 16 Nisan referandumunda sonucun “hayır” çıkmasına rağmen, YSK eliyle değiştirilip çalındığını ve hileli seçim sonuçlarını topluma dayattığını ileri sürerek eylemlilik içine girdi. Hayır Meclislerinin olduğu ilçelerde bildiriler dağıtılacak, akşam saatlerinde de “karanlığa karşı ses çıkart” etkinlikleri yapılacak.

Bu amaçla Hayır Meclislerinin yayınladığı bildiriyle:

Yurttaşların silahların gölgesinde oy kullanmaya gittiği, 2,5 milyon mühürsüz oy pusulasının geçerli sayıldığı bu referandum meşru değildir.

On binlerce insanı hukuksuz bir biçimde işlerinden eden KHK’lar; tutuklanan gazeteciler ve milletvekilleriyle, belediyelere atanan kayyumlarla kurumsallaşmış OHAL düzeni meşru değildir.

İşçi ve emekçilerin kıdem tazminatını, yıllardır mücadeleyle kazandıkları hakları gasp edecek düzenlemeler meşru değildir.

Kadınların yaşamlarına, haklarına müdahale anlamına gelecek, kadınları erkek şiddeti karşısında korumayan yasalar meşru değildir.

Buna karşın, şaibeli referandum sonuçlarının ardından tencere tavalarıyla pencerelere çıkan, kent meydanlarını doldurarak “HAYIR Kazandık” diyen on binler ve HAYIR oyu veren milyonlar gerçektir. Halkın iktidara karşı yükselen itirazı sonuna kadar meşrudur.

Gayrimeşru seçim sonuçlarıyla beraber diktatörlük tehlikesi kapımızdadır. Bize dayatılan tek adam rejimine karşı herkesi “MEŞRU DEĞİLSİNİZ” sözünü büyütmeye, HAYIR meclislerinde mücadeleye davet ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Hayır Meclisleri de 16 Mayıs günü birçok ilçede bildiri dağıtarak halkı demokratik mücadeleyi yükseltmeye davet etmeye başladı. Bu kapsamda dağıtılan ‘ŞİŞLİ HAYIR’ imzalı bildiride de:

Hayır’larımız gaspedildi, Hayır meclisleri bitmedi…halkın kendi girişimiyle, içten bir dayanışmayla kurulan meclisler, demokrasinin sokaktaki savunucusu olacak. 16 Nisan’da oy hırsızlığıyla yapılan sivil darbeyi dünyaya ilan etmeye devam edip unutturmayacağız. Bu referandum meşru değildir ve iptal edilmelidir.”

denilerek Hayır Meclislerinin 21 Mayıs Pazar günü İstanbul-Kadıköy Süreyya Operası önünde bir mitinge çağrı yapıldı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar