Muhasebeci ve Mali müşavirlerden zincirli eylem “ölmek istemiyoruz”

Meslek örgütü üyeleri, coronavirüsü salgını risklerine karşı taleplerini dile getirmek için yaptıkları demokratik eylemde gözaltına alındı. Muhasebeci ve mali müşavirler, Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde, koronavirüs sebebiyle beyanname ve bildirgelerin ertelenmesi talebiyle eylem düzenledi. Eyleme polis müdahalesi sonucunda gözaltına alınanlar oldu. Eylemde “Muhasebeci, mali müşavirlerin hayatı tehlikede, beyanname ve bildirgeleri erteleyin, ölmek istemiyoruz” yazılı […]

Meslek örgütü üyeleri, coronavirüsü salgını risklerine karşı taleplerini dile getirmek için yaptıkları demokratik eylemde gözaltına alındı.

Muhasebeci ve mali müşavirler, Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde, koronavirüs sebebiyle beyanname ve bildirgelerin ertelenmesi talebiyle eylem düzenledi. Eyleme polis müdahalesi sonucunda gözaltına alınanlar oldu.

Eylemde “Muhasebeci, mali müşavirlerin hayatı tehlikede, beyanname ve bildirgeleri erteleyin, ölmek istemiyoruz” yazılı pankartlarını açıp kendilerini kapıya zincirleyen eylemcilerden Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, Başkan Yardımcısı Nurali Keleş ve 2 mali müşavir gözaltına alındı.

Açıklamalarında “Dün olduğu gibi yarınlarda da, sağlıklı koşullarda mesleğimizi icra edebilmek için, bizler de ofislerimizi kapatmak, dış dünyadan uzaklaşmak, kendimize ve ailemize sağlıklı yaşam koşulları oluşturmak istiyoruz. Hiçbir beyan ve bildirim insan sağlığından daha değerli olamaz”diyerek mesleki taleplerini ifade eden oda temsilcileri, polisin gözaltı yaptığı sırada direnerek “120 bin insanın hayatı söz konusu, anayasal hakkımızı kullanıyoruz, beyannameler iptal edilene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

‘BİNLERCE FATURA VE BEYANNAMEYE TEMAS EDİYORUZ’

“Muhasebeci ve mali müşavirlerin hayatı tehlikede ölmek istemiyoruz” pankartı açarak kendilerini bakanlığa zincirleyen oda yönetimi tarafından okunan basın açıklamasında meslektaşlarının çalışma koşullarını anlatan Şahin, “Bugüne kadar alınan ve bugünden sonra alınacak tedbirlerin ekonomiye olumsuz yansımaları olacaktır. Bugüne dek ve bundan sonra da ekonomiye yön veren, mükelleflerin idareye karşı sorumluluklarını onlar adına yerine getiren, Gelir İdaresi’nin en büyük paydaşı olan ve ülke genelinde 120 bin kişiyi bulan muhasebe meslek örgütümüz ekonominin gelişimi adına hep olumlu adımlar atmış ve haklı taleplerde bulunmuştur. Ancak, açıklanan tedbir kararları içerisinde ekonomik hayatın en büyük paydaşlarından biri olan biz mali müşavirlerin talepleri karşılık bulmamıştır. Muhasebe bürolarında, şirketlerin muhasebe departmanlarında binlerce çalışan, dijital ortamda gönderdiği beyannameleri hazırlamak için, müşterilerle ve onların çalışanlarıyla temas kurmakta, kimlerin elinden çıktığı dahi bilinmeyen binlerce fatura ve belgeye temas ederek beyan ve bildirimlerde bulunmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle 120 bin meslek mensubumuz en büyük risk grubu içerisinde yer almakta, çalışanları, aileleri ve yakın çevresi dikkate alındığında 1 milyon kişi korona virüsü (covid-19) salgını ve tehdidi altındadır” dedi.

‘BEYAN VE BİLDİRİMLERİN UZATILMASINI DÜŞÜNMEDİLER’

Bizde sağlıklı koşullar oluşturmak istiyoruz diyen Şahin, “Açıklanan tedbir paketinin içerisinde büyük risk altında bulunan meslek mensupları unutulmuş, Vergi ve SGK ödemelerinin uzatılmasını düşünen yetkililer, beyan ve bildirimlerin uzatılmasını düşünememiştir. Oysa tedbir paketi açıklanmadan günler öncesinde meslek odalarımız, TÜRMOB aracılığıyla Gelir idaresi Başkanlığımıza olayın ciddiyetini bildirmiş, alınması gereken tedbirler ve meslek örgütümüzün haklı talepleri iletilmiştir. Bu anlamda dün olduğu gibi yarınlarda da, sağlıklı koşullarda mesleğimizi icra edebilmek için, bizler de ofislerimizi kapatmak, dış dünyadan uzaklaşmak, kendimize ve ailemize sağlıklı yaşam koşulları oluşturmak istiyoruz. Hiçbir beyan ve bildirim insan sağlığından daha değerli olamaz” ifadelerinde bulundu.

SGK BEYAN BİLDİRİMLERİ ERTELENSİN

Şahin taleplerini ise, “Bu nedenle, mart ayı içerisinde verilmesi gereken KDV1 KDV2, Muhtasar, MuhSGK, damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, BA BS, GEKAP, SGK beyan ve bildirimlerinin ertelenmesini, Beratların yüklenme sürelerinin ertelenmesini, vergi incelemelerinin ertelenmesini tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü, meslek mensuplarının, vergi ve SGK prim borçlarının ertelenmesini, bu süreç içerisinde vadesi geçmiş, vergi ve SGK prim borçlarından dolayı icra takiplerinin durdurulmasını, bu süreçte yaşanacak tahsilat sorununu da bulundurarak, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamında biz meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz” şeklinde sıraladı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar