Asgari ücret alan emekçiler aç yaşıyor!

4 kişilik ailenin açlık sınırı 1508 lira oldu, asgari ücret ise 1404 lira… Asgari ücret geliri olan emekçiler, insanca yaşama koşullarından uzak biçimde yaşıyor. Türk-İş tarafından her ay yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı Araştırması’nın Haziran sonuçları açıklandı. Araştırmalarda iki temel kategoride yapılıyor, açlık ve yoksulluk sınırı kavramlarıyla yaşam standartları ve gerçek durum tespit ediliyor. Birincisi […]

4 kişilik ailenin açlık sınırı 1508 lira oldu, asgari ücret ise 1404 lira… Asgari ücret geliri olan emekçiler, insanca yaşama koşullarından uzak biçimde yaşıyor.

Türk-İş tarafından her ay yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı Araştırması’nın Haziran sonuçları açıklandı.

Araştırmalarda iki temel kategoride yapılıyor, açlık ve yoksulluk sınırı kavramlarıyla yaşam standartları ve gerçek durum tespit ediliyor.

Birincisi araştırmada, Haziran’da 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 1508 lira 35 kuruş olarak hesaplandı.

İkincisi ise gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 4 bin 913 lira 19 kuruş oldu.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin bin 899 lira 38 kuruş olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçen aya göre 20 lira, yoksulluk sınırı tutarı ise 66 lira geriledi.

Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış yüzde 11,71 olurken, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 5.03 hesaplandı. Yılın ilk yarısı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 5.32 oranında gerçekleşti.

Enflasyon oranının yüksekliğine karşılık örneğin kamu toplu iş sözleşmesinin sürdüğü bu günlerde hükümetin enflasyon altında ücret zammı verme  yaklaşımı tepkiyle karşılanıyor. İşverenler özel sektörde de ücretlerin artmasına karşı duruyor.

İşçiler ve sendikalar insanca yaşam sürdürmeye yetebilecek ücretleri yakalayabilmek için, haklı olarak grev ve direnişleri gündeme getiriyorlar.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar