Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi: Türkiye!

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi yayımladı. Basın Özgürlüğü Endeksinde,  basın özgürlüğü konusunda “en ürkütücü ülkelerden biri” olarak nitelendi. Basın özgürlüğü endeksinde 4 basamak daha düşerek 180 ülke arasında 155’inci olan Türkiye, en kötü durumdaki ülkelerin sadece 4 sıra üstünde yer aldı. Türkiye “kara liste” olarak isimlendirilen en kötü durumdaki ülkelere çok […]

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi yayımladı.

Basın Özgürlüğü Endeksinde,  basın özgürlüğü konusunda “en ürkütücü ülkelerden biri” olarak nitelendi.

Basın özgürlüğü endeksinde 4 basamak daha düşerek 180 ülke arasında 155’inci olan Türkiye, en kötü durumdaki ülkelerin sadece 4 sıra üstünde yer aldı.

Türkiye “kara liste” olarak isimlendirilen en kötü durumdaki ülkelere çok yaklaşarak, “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler”  kategorisinde yer aldı.

Açıklamada, “Darbe girişimi, hükümetin eleştirel kalabilen az sayıdaki basın organını bir kenara süpürmesinin önündeki son engelleri de kaldırdı. Olağanüstü hal ilanı, yetkililerin her ay onlarca basın kuruluşunu bir imzayla kapatmasını sağlarken, farklı seslerin ise yalnızca çok az satan gazetelere sıkışmasına yol açtı” denildi.

Çok sayıda gazetecinin tutuklu olmasının Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine dönüştürdüğü” de açıklamada vurgulandı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar