Açlık ve yoksulluk sınırı artmaya devam ediyor

Türk-İş 2017 Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçları açıkladı. Açıklama verilerine göre açlık ve yoksulluk sınır artmaya devam ediyor. Açlık sınırı beslenme değerleri üzerinden tespit ediliyor. Dört kişili bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gerekli gıda harcaması tutarı 1.518 TL olarak açıklandı. Yoksulluk sınırı ise beslenme harcamaları yanı sıra kira, elektrik, […]

Türk-İş 2017 Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçları açıkladı. Açıklama verilerine göre açlık ve yoksulluk sınır artmaya devam ediyor.

Açlık sınırı beslenme değerleri üzerinden tespit ediliyor. Dört kişili bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gerekli gıda harcaması tutarı 1.518 TL olarak açıklandı.

Yoksulluk sınırı ise beslenme harcamaları yanı sıra kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlar için aylık zorunlu harcamaların toplam tutarı olarak hesaplanıyor. Yoksulluk sınırı da Nisan ayı değerlendirmelerine göre 4.944 TL oldu.

Bu rakamlar olması gereken ücret düzeyini göstermiyor. Yani zorunlu harcamalar denilen gerekli asgari düzeyi ifade ediyor. İnsana yakışır bir yaşam düzeyi için ise daha farklı toplumsal koşullar ve ücretlerin de elbette bu rakamların çok üzerinde olması gerekiyor. Daha yüksek ücretler ile insanca yaşama koşulları sağlanabileceği açıktır. Oysa özellikle işçi ve emekçilerin küçük esnaf kitlesinin bu rakamları karşılamayan ücretlerle geçinmeye çalıştığı biliniyor.

Örneğin bekar ve kirada oturan bir as gari ücretli işçi, aldığı asgari ücretle açlık ve yoksulluk sınırındaki harcamaları gerçekleştiremediği biliniyor. Kalabalık ailelerin durumu ise daha kötü olduğu anlaşılır bir durum olmaktadır.

O nedenle ülkemizde yaklaşık 16 milyon insanımız yoksul oldukları için devletten aldığı sosyal yardımlarla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar