Adalet ve demokrasi talebine İçişleri bakanından skandal açıklama

Aralarında sanatçı, yazar, hukukçu, insan hakları savunucusu ve siyasetçilerin bulunduğu 111 aydın, açlık grevindeki Nuriye ve Semih’in işlerine geri dönmeleri için devletin geri adım atmasını istedi. Bu talep ve çağrıya karşılık olarak İçişleri bakanı Süleyman Soylu’dan, çağrılarında adalet ve demokrasi isteyerek insanlık dersi veren aydınlara yönelik tehdit geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, imzacılar ve çağrı […]

Aralarında sanatçı, yazar, hukukçu, insan hakları savunucusu ve siyasetçilerin bulunduğu 111 aydın, açlık grevindeki Nuriye ve Semih’in işlerine geri dönmeleri için devletin geri adım atmasını istedi.

Bu talep ve çağrıya karşılık olarak İçişleri bakanı Süleyman Soylu’dan, çağrılarında adalet ve demokrasi isteyerek insanlık dersi veren aydınlara yönelik tehdit geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, imzacılar ve çağrı hakkında Twitter’dan skandal açıklamada bulundu.

İşlerine geri dönmek için açlık grevine başlayan eğitimcileri ve yapılan çağrıya imza atan isimleri suçlayan Soylu, “Hepimizin devletini, terör örgütü karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek, suçlu göstermek için yola çıkanlar, neyin altına imza attığınızın farkında mısınız? Peki terör örgütüne cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar” ifadelerini kullandı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için 111 isimden çağrı

Aralarında Hukukçu, insan hakları savunucusu, sanatçı ve siyasetçilerin yer aldığı 111 isim, KHK ile atıldıkları işlerine geri dönebilmek için 111 gündür açlık grevinde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için çağrı metni yayımlamıştı.

Akın Birdal, Ataol Behramoğlu, Atilla Dorsay, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Bursa Barosu Başkanı Zafer Kazan, Sakarya Barosu Başkanı Polat Balkan, Antalya Barosu Başkanı Veli Küçük, Adana Barosu Başkanı Hakan Canduran, Ali Haydar Hakverdi, Edip Akbayram, Ercan Kesal, Ferzan Özpetek, Fatih Portakal, Gencay Gürsoy, Gülriz Suriri, Hayko Çepkin, Halil Ergün, Korkut Botatav, Latife Tekin, Meltem Cumbul, Müjde Ar, Menderes Samancılar, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Sabahat Akkiraz, Sevinç Erbulak, Suavi, Sıla Gençoğlu, Şevket Çoruh, Şebnem Korur Fincancı, Tanıl Bora, Türkan Elçi,  Zülfü Livaneli ve Zuhal Olcay’ın da aralarında bulunduğu 11 imzacının yaptığı çağrıda:

“Nuriye Gülmen ve Semih Özakça OHAL kararnamesi ile işten atılan beş bin akademisyen, elli bin öğretmen ve yüz elli bin çalışandan sadece ikisi. İşe geri dönme talebiyle açlık grevine gittikleri için cezaevine atıldılar. 111 gündür açlar. Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir.” Denilmişti.

Bakanın açıklaması, demokratik kamuoyunda tepki toplayarak anti-demokratik, baskıcı ve skandal olarak nitelendirildi.

 

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar