TV 10 hâlâ kapalı

TV 10 çalışanları ve Alevi inancından yurttaşlarımız, televizyon kanallarının açılmasını ve baskılara son verilmesini istiyor. Alevi toplumunun sesi olan TV 10 televizyon kanalı 28 Eylül 2016 tarihinden bu güne, yaklaşık sekiz aydan beri kapalı durumdadır. Kanal, 5 Ekim 2016 günü OHAL görevlilerince mühürlendi. OHAL döneminde KHK ile kapatılan ve hukuki hak arama yolu kapalı olan […]

TV 10 çalışanları ve Alevi inancından yurttaşlarımız, televizyon kanallarının açılmasını ve baskılara son verilmesini istiyor.

Alevi toplumunun sesi olan TV 10 televizyon kanalı 28 Eylül 2016 tarihinden bu güne, yaklaşık sekiz aydan beri kapalı durumdadır. Kanal, 5 Ekim 2016 günü OHAL görevlilerince mühürlendi.

OHAL döneminde KHK ile kapatılan ve hukuki hak arama yolu kapalı olan TV10 çalışanları her hafta İstanbul-Galatasaray meydanında yaptıkları basın açıklamasıyla seslerini duyuruyor. 32. Hafta eylemini gerçekleştiren TV 10 çalışanlarını bu kez değişik kurumlardan insanlar destekledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası başkanı Gökhan Durmuş, Cumartesi Anneleri grubu, Alevi dedesi Sefa Öztürk dayanışma için eyleme katıldı ve konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalarda Alevi toplumu üzerindeki baskıların ve asimilasyon politikalarının sonucu TV10 kanalının kapatıldığını ve böylelikle Alevi toplumunun sesi kısılarak baskı uygulandığı ifade edildi. Baskılara ve asimilasyon politikalarına boyun eğmeyeceklerini dile getiren konuşmacılar, mücadeleyi ulusal ve uluslararası platformlarda devam ettireceklerini açıkladı.

Yargıya başvurduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını belirten kanal yöneticileri, İstanbul OHAL Komisyonu nezdinde başvurularını yaptıklarını ve olumlu sonuç beklemediklerini belirterek daha sonra AİHM`e başvuracaklarını ifade etti.

TV 10 Kanalı adına eyleme yönetim kurulu başkanı Veli Büyükşahin, program yapımcısı yayıncı Hüseyin Kelleci katılarak sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar