Galatasaray Meydanı’nda dayanışma eylemi

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan dayanışma eylemleri birçok ilde ve İstanbul’da giderek yaygınlaşıyor. İstanbul-Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, devrimci ve sosyalist siyasi kurumlar, emek ve meslek örgütleri temsilcileri, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın mücadelesine destek amacıyla basın açıklaması eylemi yaptı. Eylemde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevindeki yaşamsal risk […]

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan dayanışma eylemleri birçok ilde ve İstanbul’da giderek yaygınlaşıyor.

İstanbul-Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, devrimci ve sosyalist siyasi kurumlar, emek ve meslek örgütleri temsilcileri, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın mücadelesine destek amacıyla basın açıklaması eylemi yaptı.

Eylemde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevindeki yaşamsal risk durumuna dikkat çekilerek AKP hükümeti uyarıldı. Yapılan açıklamada taleplerin kabul edilmesi istendi.

OHAL KHK sı ile işlerinden ihraç edilen, hukuksuz bir şekilde tutuklanan ve açlık grevlerinin 93’ünücü gününü geride bırakan emekçiler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın kötüleşen durumuna dikkat çekmek için eylem gerçekleştirildi.

Eylemin polis bariyeri içerisinde gerçekleştirilme dayatması da reddedilerek, açıklama meydanda yapıldı. Yapılan açıklamada Gülmen ve Özakça’nın yaşamsal kritik aşamayı çoktan geçtiğini dikkat çekerek derhal serbest bırakılmasını ve taleplerinin kabul edilmesini istedi. Ortak açıklamayı Demokrasi Güçleri adına açıklamayı Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD) avukatlarından Necmiye Demir yaptı

“Nuriye ve Semih yanlız değildir”, “OHAL ve KHK’lar iptal edilsin, Nuriye ve Semih’e özgürlük. İşimizi geri istiyoruz” yazılı pankart açan çok sayıda eylemci, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın açlık grevimiz”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarını attı. “KHK ile ihraçlara son”, “Nuriye ve Semih’in sesiyiz”, “İnsan haklarıyla insandır” dövizleri ile birlikte Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın fotoğrafları taşındı.

AKP iktidarının OHAL’i bahane ederek kazanılmış tüm hakları geri aldığına dikkat çeken Demir, gazeteler, televizyonların kapatıldığını, muhalif her sesin susturulduğunu, peş peşe çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) binlerce akademisyen ve yüzbinlerce kamu emekçisinin issiz bırakıldığını vurguladı. İşsiz bırakılan bu kamu emekçilerden ikisi olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tüm emekçilerin hakkı için 93 gündür açlık grevinde ve 17 gündür tutuklu olduklarını hatırlatan Demir, “ Ve bugün artık açlık grevinin kritik eşiğine dayanmış durumdalar. Nuriye ve Semih her geçen gün biraz daha ölüme, sakat kalmaya yaklaştırılmaktadır” dedi.

Demir, Gülmen ve Özakça’nın cezaevinde mücadelesi devam ederken, Ankara Yüksel Caddesi’nde işlerine geri dönmek için direnen Veli Saçılık ve Acun Karadağ’ın ise her gün gerçekleştirdikleri eylemlerinde polislerin işkence ve saldırısına uğradığını vurguladı. Saldırıların derhal sonlandırılmasını isteyen Demir, “ Bizler hak savunucuları, devrimci, demokrat kurum ve partiler cesaret ve kararlıkla bu gidişata dur diyeceğiz. Nuriye, Semih ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm emekçiler işe geri alınana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından şairler İbrahim Karaca ve Osman Gedik, Gülmen ve Özakça için yazdıkları şiirleri seslendirdiği eylemde söz alan Grup Yorum solisti Selma Altın ise ‘Çavbella’ türküsünü seslendirdi.

Sloganlarla son bulan eyleme şu kurum temsilcileri katıldı: Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul şb, İnsan Hakları derneği İst. şb, Özgürlükçü Hukukçular platformu, Gezi Şehit ve Gazileri Platformu, KESK şubeler Platformu, Direnişlerle Dayanışma Platformu, Suruç Yaralıları ve Tanıkları Platformu, Çağdaş Avukatlar Grubu, İdil Kültür Merkezi, Devrimci Hareket, Emekçi Hareket Partisi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Gençlik Federasyonu, TOHAV, Proleter Devrimci Duruş, Halk Cephesi, Kamu Emekçileri, Cephesi, Devrimci Anarşist Faaliyet, TÜMBEL-SEN 1 nolu şb, EMEP, Kaldıraç, Barış Bloku, HDP, HDK, TKP, BDSP, Yüksel Caddesi Direnişçileri.

 

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar