Şişecam’da anlaşma sağlandı

Kristal-İş sendikası ile şişecam işvereni arasında 25. Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi 2 yıl geçerli olacak. Cam işçileri, işçiye sormadan anlaşmaya varan Kristal-İş yönetimine tepki gösterdi. Cam işçileri, grevlerinin yasaklanması üzerine fabrikada bekleme ve üretimi durdurma eylemlerine başlamış, 13 gün sonra Şişecam patronu Kristal-İş’le görüşme talebinde bulunmuştu. Salı […]

Kristal-İş sendikası ile şişecam işvereni arasında 25. Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi 2 yıl geçerli olacak.

Cam işçileri, işçiye sormadan anlaşmaya varan Kristal-İş yönetimine tepki gösterdi.

Cam işçileri, grevlerinin yasaklanması üzerine fabrikada bekleme ve üretimi durdurma eylemlerine başlamış, 13 gün sonra Şişecam patronu Kristal-İş’le görüşme talebinde bulunmuştu. Salı gününden itibaren başlayan görüşmelerin, bugün yapılan 3. oturumunda anlaşmaya varıldı.

İşveren saat ücreti zammında ilk başta 1.12’yi dayatırken, kademelere göre 1.85 ila 1.91 TL (brüt) üzerinde anlaşıldı. İki yıllık sözleşme talebi ve idari maddeler de kabul edildi.1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olan toplusözleşmeye göre, “dörtlü paket” olarak nitelendirilen “yakacak, bayram, izin, giyim yardımları”nda yüzde 14.10 oranında; “sosyal yardım” olarak ifade edilen “eğitim teşvik bursu, evlenme ödeneği, doğum yardımı, yemek ve ölüm yardımı”nda yüzde 18-21 oranında; vardiyalı çalışmaya yüzde 10.4 oranında; gece çalışmasına yüzde 9.6 oranında zam yapıldı. Ücretlere de birinci yıl için yüzde 16.31 oranında; ikinci yıl için enflasyon oranında zam yapılması öngörüldü. Ayrıca toplusözleşme süreci nedeniyle ücretlere 6 ay boyunca yansımayan zamlar için işverenin işçilere 13 Haziran’da 900 TL; geri kalan miktarı ise 5 Temmuz’da ödeyeceği öğrenildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar