İşçiyi tokatlayan İBB daire başkanı görevden uzaklaştırıldı

Bir zabıta işçisine defalarca tokat atarak şiddet uygulayan ve bayılmasına neden olan İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, İstanbul Belediye başkanı tarafından işinden uzaklaştırıldı ve hakkında soruşturma açıldı. Daha önce basına verdiği demeçte, esnaf karşısında şiddet uygulayan zabıtaların eğitim aldığını ve zabıta olarak çalışanlara, ‘Şiddete karşı eğitim veriyoruz‘ diyerek ve öfke kontrolüyle ilgili rehabilitasyon çalışmalarının […]

Bir zabıta işçisine defalarca tokat atarak şiddet uygulayan ve bayılmasına neden olan İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, İstanbul Belediye başkanı tarafından işinden uzaklaştırıldı ve hakkında soruşturma açıldı.

Daha önce basına verdiği demeçte, esnaf karşısında şiddet uygulayan zabıtaların eğitim aldığını ve zabıta olarak çalışanlara, ‘Şiddete karşı eğitim veriyoruz‘ diyerek ve öfke kontrolüyle ilgili rehabilitasyon çalışmalarının olduğunu belirten İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali’nin, bir hafta önce işçiyi tokatlayarak şiddet uyguladığı görüntüleri ortaya çıktı.

İstanbul Kartal Zabıta Merkezi’nde yaşanan olayın yayınlanan video görüntülerinde de görüldüğü üzere, Zabıta Daire başkanı Tayfun Karali, bir zabıta memurunun emniyet şeridini kullandığını gördü. Tayfun Karali, yanına çağırdığı zabıta memuruna bağırmaya ve ardından memuru tokatlamaya başladı. Çalışma arkadaşlarının önünde Tayfun Karali’nin saldırısına uğrayan zabıta memuru, işini kaybetmemek için bir tepki veremeden bekledi. Ekip arkadaşları ise yaşananları sessizce izlediler.

Yaşanan skandal olayın ardından arkasını dönüp giden Karali, giderken de bağırmaya devam etti. Şiddete uğrayan zabıta memuru ise birkaç adım attıktan sonra baygınlık geçirerek yere yığıldı.

Çalışma arkadaşları olay yerine ambulans çağırdı. Hastaneye kaldırılan zabıta memuru darp raporu aldı ve Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali hakkında soruşturma açıldı.

İşçiye herkesin gözü önünde bağıran, şiddet uygulayarak aşağılayan ve bayıltan daire başkanı kimdir?

Davranışıyla kınanan ve belediye başkanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılmak zorunda kalınan daire başkanı, AKP nin ve sağcı kurumların kadrolu unsuru olarak birçok yerde çalışmış.

Fatih belediye başkanlığı için adaylığını da koyan Tayfun Karali Sivas katliamını gerçekleştiren gerici katillerin avukatlığını da üstlenmiş.

İşçiye uyguladığı şiddet görüntüleriyle teşhir olan daire başkanı Tayfun Karali, Cumhuriyet gazetesi haberine göre,1995-1999 yılları arasında Fatih belediye başkan yardımcılığından sonra ve 1999 yerel seçimlerde aday olmuş, kazanamayınca da Beşiktaş belediyesinde başkan yardımcılığına getirilmiş. Tayfun Karali, İstanbul Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı, KOCAV, Mazlum-der İstanbul Şubesi ve Balat Eğitim Spor Kültür Derneği gibi kurumlarda da kurucu olarak yer almış. 2004 – 2011 tarihleri arasında, yani yedi yıl İstanbul Darülaceze Müdürlüğü yapmış.

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar