Şişecam işçisi çalışma hakkı için yürüyüş eyleminde

Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasında D fırının kapatılması nedeniyle 90 işçi işsiz bırakıldı. İşçiler kendi iradeleri dışında Eskişehir’e gönderilme kararını kabul etmeyen işçiler, aileleri ile birlikte yürüyüş eylemi başlattılar. İşçiler, eşleri ve çocukları, emek dostları desteği ile bugün Lüleburgaz’dan başlattıkları yürüyüşle Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne doğru yola çıktılar. Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasında ne olmuştu? Bir […]

Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasında D fırının kapatılması nedeniyle 90 işçi işsiz bırakıldı. İşçiler kendi iradeleri dışında Eskişehir’e gönderilme kararını kabul etmeyen işçiler, aileleri ile birlikte yürüyüş eylemi başlattılar.

İşçiler, eşleri ve çocukları, emek dostları desteği ile bugün Lüleburgaz’dan başlattıkları yürüyüşle Tuzla’da bulunan Şişecam Genel Merkezi’ne doğru yola çıktılar.

Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasında ne olmuştu?

Bir süredir kapatılması tartışılan Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasında D fırının kapatılması konusu gerçekleşti. Kapatma nedeniyle 90 işçi işsiz kaldı. Şişecam, işçileri Trakya’da istihdam etme yerine Eskişehir fabrikasına yönlendirmek istedi. Kristal-İş sendikası bu temelde işverenle anlaştı. Bu anlaşma süreci işçilerin bilgisi dışında gerçekleşti.

İşten çıkarılan işçilerin Eskişehir fabrikasında çalıştırılmak istenmesi temelindeki sendika-işveren anlaşmasını işçi kabul etmedi ve Trakya bölgesi dışında çalışmaya gönderilmeyi kabul etmediler. Eskişehir’e gitmek istemedikleri için eylem süreci başlattı.

İşçiler yaptıkları açıklamada “ İşverenin Trakya bölgesi dışında bulunan fabrikalarda çalıştırma tekliflerinin samimi olmadığını ve bu teklifleri kabul etmediğimizi bildiririz” diyerek eylemlilik süreci başlattıklarını ve mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceği ifade ettiler.

İşçiler “20 Ekim Cuma günü eşlerimiz çocuklarımız ve bize destek olan kamuoyuyla birlikte başlatacağımız Lüleburgaz’dan İstanbul’a ‘İş, Aş, Adalet Yürüyüşü’ ile mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz.” tavrıyla yürüyüşü başlattı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar