Kamu işçileri için çerçeve toplu sözleşme imzalandı

Başbakan  “muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak” gerekçesiyle düşük ücretlere çalışmaya ve taşeron sistemine devam edileceğini açıkladı. Kamu çalışanları ile ilgili çerçeve Toplu İş sözleşmesi dün Ankara’da imzalandı. 200 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme, iki yıl için geçerli olacak. Başbakan, çalışma bakanı ve Türk-İş başkanının da yer aldığı basın toplantısında sözleşme ile ilgili açıklama yapıldı. 200 bin […]

Başbakan  “muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak” gerekçesiyle düşük ücretlere çalışmaya ve taşeron sistemine devam edileceğini açıkladı.

Kamu çalışanları ile ilgili çerçeve Toplu İş sözleşmesi dün Ankara’da imzalandı. 200 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme, iki yıl için geçerli olacak.

Başbakan, çalışma bakanı ve Türk-İş başkanının da yer aldığı basın toplantısında sözleşme ile ilgili açıklama yapıldı.

200 bin kamu işçisini ilgilendiren sözleşmede yapılan düşük zamlar açıklanırken, taşeron işçileri ve geçici işçilerin sorunları sözleşme gündemi dışında kaldı.

“muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak” için düşük ücrete ve taşerona devam

Türk-İş sendikasının istediği zamların altında kalan ücret artışları için başbakan “ işçi sendikalarımızın çalışanlar adına talepleri hükümetimizin ve ülkemizin imkânları nispetinde azami oranda karşılanmaya çalışılmıştır. Mükemmel, iyinin düşmanıdır. Gönül ister ki her şeyin en fazlasını verelim; ancak şunu hepimiz biliyoruz. Bu ülke hepimizin. İmkânlarıyla sorunlarıyla bir olacağız, beraber olacağız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracağız” şeklinde bilinen alışılmış açıklamayla sözleşmeyi savundu.

Verdiği rakamlarla da artışları açıklayan başbakan “İçinde bulunduğumuz yıl için zam oranı, ilk 6 ayda yüzde 7,5; ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde. İkinci yıl için birinci yarıda yüzde 3,5; ikinci yarıda yüzde 3,5 olarak kararlaştırılmıştır. Gerek ilk yıl gerekse ikinci yılda ayrıca gerçekleşen enflasyona göre ayarlama da yapılacaktır. Diyelim ki enflasyon bunun üzerinde çıktı, aradaki fark ödenecektir.” Diyerek çerçeve sözleşmesinin sınırlarını çizdi.

Türk-İş genel Başkanı Ergün Atalay ise yaptığı açıklamada “Bu taşerondaki arkadaşlarımız devletin çatısı altında olsun. Aradaki aracılara ne veriyorsanız hatta yüzde 10 altını bize verin. Bu taşeronla ilgili problemi bir an evvel çözersek siz de rahatlarsınız, ülke de rahatlar” diyerek kamu işyerlerinde altı ay kadar çalıştırılan geçici işçilerin hakları sorununa da sadece işaret etmiş oldu.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar