Genel-İş’ten taşerona kadro konusunda uyarı eylemi

Taşeronda kadro düzenlemesi işçilerde ve sendikalarda kaygı yarattı. Bu süreçte çalışan 150.000 işçinin işsiz kalabileceği tehlikesine dikkat çeken sendikalar, soruşturma, sınav ve mülakat yönteminin uygulanmasına işsizlik yaratacağı konusunda AKP’yi uyarıyor. İzmir Genel-İş sendikası şubeleri, belediyelerde ve kamu kurumlarında kadroya geçişte yaşanacak olası işten çıkarmalarla ilgili, uyarı eylemi yapacak. AKP hükümetinin yanlış taşeron işçi seçimi yöntem […]

Taşeronda kadro düzenlemesi işçilerde ve sendikalarda kaygı yarattı. Bu süreçte çalışan 150.000 işçinin işsiz kalabileceği tehlikesine dikkat çeken sendikalar, soruşturma, sınav ve mülakat yönteminin uygulanmasına işsizlik yaratacağı konusunda AKP’yi uyarıyor.

İzmir Genel-İş sendikası şubeleri, belediyelerde ve kamu kurumlarında kadroya geçişte yaşanacak olası işten çıkarmalarla ilgili, uyarı eylemi yapacak. AKP hükümetinin yanlış taşeron işçi seçimi yöntem ve uygulamalarına karşı, uyarı amacıyla 6 Mart’ta yarım günlük iş bırakma eylemi düzenleyecek.

Taşeron KHK’sı sonrası uygulamayla kadro düzenlemesinin, İzmir’de de binlerce işçiyi mağdur edeceği konuşuluyor. Kent genelinde belediyelerde, üniversitelerde ve çeşitli kamu kurumlarında çalışan 6 bine yakın işçi adli sicil kaydı ve emekliliğe hak kazanma gibi gerekçelerle kadroya geçişte işinden olacağı emek kamuoyunda huzursuzluk yarattı.

Konuyla ilgili olarak, DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde geçtiğimiz hafta basın toplantısı düzenlendi.

DİSK Genel-İş izmir şubeler basın açıklamasında hükümeti uyardı

Şube başkanları ve şube yöneticilerinin katıldığı basın toplantısında, Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, çalışırken işsiz kalmak istemediklerini belirterek,

696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine geçişi sağlanacak olan bu işçileri 657’ye tabi devlet memurları arşiv soruşturması, sınav ve  mülakata tabi tutulması anlaşılır bir durum değildir. Konfederasyonumuz DİSK’ in ve Genel-İş Sendikamızın girişimleri sonucu  ÇSGB Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu başta olmak üzere hükümet üyeleriyle yapılan görüşmede eski hükümlü alt işveren çalışanlarının durumuyla ilgili  başvuru gündeme getirildi. Bakan Sarıeroğlu’ nun konuyla ilgili bir çalışmayı bu hafta gündeme alacakları tarafımıza iletildi” dedi.

‘Soruşturma, sınav ve mülakat sonucu işsiz kalacak işçi sayısı artacak’ 

Arşiv soruşturması, yazılı sınav ve  mülakatlarda da elenecek işçi sayısının artacağını da ekleyen Sarı şunları söyledi “Bakan sınav, mülakat ve soruşturmaların usulen yapılacağını söylemesine rağmen başta belirtiğimiz gibi bu kapsamda 150.000 işçi kardeşimiz çalışırken işsiz kalacaklardır. 10-15 hatta 18 yıldır taşeronda çalışan ve geleceğini aldığı maaşa göre planlayan, kredi çeken, çocuklarını okutan işçiler  bu KHK ile umutlarını yitirmiş, önlerinde bir belirsizlik boy göstermiştir. Yani cenneti görmek isterken cehennemin kapsı reva görülmüştür. Biz DİSK  ve DİSK’ e bağlı Genel-İş Sendikası başta olmak üzere çalışma hakkının bir insan hakkı olduğuna olan inancımızla üyelerimizin  sokağa değil işlerinin başında olmaları konusunda ki talebimizle birlikte İzmir Şubelerimizin almış olduğu kararı basın ve kamuoyuyla paylaşıyoruz

6 Mart’a kadar işsiz kalacak işçilerle ilgili adım atılmaması durumunda, yarım günlük uyarı grevi yapılacağı, çözüm sağlanmazsa eylemlerin artarak devam edeceği belirtildi.

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar