Geciken ücretler için iş bırakma eylemi yaptılar ek zam kazandılar

Modül Çelik fabrikasında işçiler ücretlerin geç ödenmesi nedeniyle  iki gün iş bırakma eylemi yaptı. Ayrıca ek zam talebini de gündeme getirildi ve mücadele kazanımla sonuçlandı. Kocaeli’nin Arslanbey Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Modül Çelik işçilerinin ek zam talebiyle verdiği mücadele kazanımla sonuçlandı.  Geçtiğimiz hafta ücretlerin geç ödenmesine karşı ve ek zam talebiyle yapılan iş durdurma eyleminin […]

Modül Çelik fabrikasında işçiler ücretlerin geç ödenmesi nedeniyle  iki gün iş bırakma eylemi yaptı. Ayrıca ek zam talebini de gündeme getirildi ve mücadele kazanımla sonuçlandı.

Kocaeli’nin Arslanbey Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Modül Çelik işçilerinin ek zam talebiyle verdiği mücadele kazanımla sonuçlandı.  Geçtiğimiz hafta ücretlerin geç ödenmesine karşı ve ek zam talebiyle yapılan iş durdurma eyleminin ardından işçi ücretlerine yüzde 15 artış yapıldı, geciken ücretler ise elden verildi.

İş bırakma eylemi etkiledi

Daha önce yüzde 7 ile 10 arasında zam alabildiklerini belirten işçiler, yüzde 15 zam alınmasında

yapılan iş bırakma eyleminin etkili olduğunu söyledi. Eylemin basında yer almasının da zammın alınmasında büyük bir etki yarattığını anlatan işçiler, “Haberi gören  patron zammı hemen açıkladı” diye konuştu.  Haber evrensel gazetesinde yayınlanmıştı.

Ancak alınan zammın da enflasyon karşısında düşük olduğunu ifade eden işçiler şöyle konuştu: “Maaşlarımızın düzensiz ödenmesi durumu devam ediyor. Maaş günleri belli. Daha fazla maaş vereceğiz denilerek işçilere giriş çıkış yaptırılıyor. Böylece kıdem tazminatlarının birikmesi engelleniyor. Birlik ve beraberliğin sağlanmasında oldukça zorlanıyoruz ancak tüm koşullar düzeltilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Öte yandan verilen zammın ardından Modül Çelik’te Ergüler taşeron firmasına bağlı çalışan işçiler de ücretlerini alamayınca 2 gün iş bırakma eylemi yaparak ücretlerini almayı başardı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler