İnsanlığın geldiği nokta: Yoksulluk ve çaresizlik nedeniyle kendini yaktı

Geçim sıkıntısı yaşayan inşaat işçisi S.A. yaşadığı sorunlara çözüm bulabilmek için gittiği TBMM kapısı önünde kendisini yakmaya çalıştı. S.A. yanıkları nedeniyle hastanede tedavi gördü. Açıklamalarında kendisini yakma niyetinin olmadığını vurgulayan işçi, polisin kendisini durdurmak için sarılması sonucu elindeki çakmağın ateş aldığını söyledi. İşçiyle görüşen ve yaşadığı sorunları aktaran İnşaat İş sendikası temsilcisi Murat Cançoban, T24 […]

Geçim sıkıntısı yaşayan inşaat işçisi S.A. yaşadığı sorunlara çözüm bulabilmek için gittiği TBMM kapısı önünde kendisini yakmaya çalıştı. S.A. yanıkları nedeniyle hastanede tedavi gördü.

Açıklamalarında kendisini yakma niyetinin olmadığını vurgulayan işçi, polisin kendisini durdurmak için sarılması sonucu elindeki çakmağın ateş aldığını söyledi.

İşçiyle görüşen ve yaşadığı sorunları aktaran İnşaat İş sendikası temsilcisi Murat Cançoban, T24 e şunları söyledi:

“Meclis’in kapısına geliyor, derdimi anlatmak istiyorum diyor; etrafını sarıyorlar”

“Meclis’in kapısına geliyor. ‘Bir milletvekili ile görüşmek istiyorum, derdimi anlatmak için’ diyor Bir milletvekili ile konuşup çözüm bulmak istiyor. Ondan sonra etrafını güvenlik sarıyor ve arkasını duvara veriyor. Yaklaşmayın diyor,  kendimi yakma gibi bir derdim yok diyor, ben sadece milletvekili ile görüşmek istiyorum diyor. Benzini döküyor, o sırada başının arkasında biri eline yapışınca elindeki çakmak alev alıyor ve hastaneye yetiştiriyorlar.”

“2013 yılında Sinpaş Altınoran inşaatında kalıpçı ustası olarak çalışan Aydın’ın ikinci kattan düştüğünü, 7 kaburgasının kırıldığını ve omurilik zedelenmesi olduğunu belirten Cançoban, “Ambulansla hastaneye gittiği sırada, yüklenici firmanın yetkilisine, ‘Ben evimin direğiyim, ayağa kalkıncaya kadar yevmiyeyi verin ben sizden davacı olmayacağım’ diyor. Ancak firma sözünü tutmuyor. Aydın’a o zaman çalışamaz raporu veriyorlar. İşe gidemiyor, bir ay çalışıp çıkıyor. Davası, 2013 yılından beri devam ediyor” dedi.

Yaşananlarla ilgili, Sinpaş Altınoran inşaat’ndan yapılan yazılı açıklama da şu ifadelere yer verildi:

“TBMM önünde geçinemediği için bugün kendini yakan inşaat işçisi arkadaşımızı unutmayın, biz unutmayacağız. Bu ateş tiranlığı yaktığında hepinize hatırlatacağız!

Geçim sıkıntısı yaşayan bir inşaat işçisi arkadaşımız Meclis Devlet Hastanesi önünde bugün kendini yaktı. Meclis’in Dikmen kapısına 50 metre uzaklıktaki hastane önüne benzin bidonuyla gelen 39 yaşındaki arkadaşımız maddi sıkıntıları olduğunu söyleyerek kendini ateşe verdi. Benzini üzerine dökerek çakmağı ateşleyen arkadaşımıza polisler müdahale ederek alev alan kıyafetlerini söndürdü.

Kafasının sol tarafında yanık olduğu belirlenen arkadaşımız olay yerine gelen ambulansla Sinpaş Altınoran inşaati’ne kaldırıldı. Sendikamız Ankara Temsilciliği’nden arkadaşlarımız işçi arkadaşımızı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren temsilcilerimiz arkadaşımızın yarın adliyeye çıkarılacağına belirtti.

İnşaat İşçileri Sendikası olarak bizlerde buradan arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bir an önce sağlığına kavuşarak iyileşmesini umut ediyoruz.”

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar