emekçiler: “krizin bedelini ödemeyeceğiz”

Emek ve meslek öğütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve kurumların “krizin bedelini ödemeyeceğiz” miting ve eylemleri devam ediyor. Dün Diyarbakır’da bölgesel miting düzenlenirken, diğer illerde de paneller, bildiri dağıtımları yapılarak krizin emekçilere yüklenilmesi ve izlenen politikalar protesto edildi. Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu “Krizin Faturasını Emekçiler Değil, Krizi Yaratanlar Ödesin” sloganıyla […]

Emek ve meslek öğütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve kurumların “krizin bedelini ödemeyeceğiz” miting ve eylemleri devam ediyor. Dün Diyarbakır’da bölgesel miting düzenlenirken, diğer illerde de paneller, bildiri dağıtımları yapılarak krizin emekçilere yüklenilmesi ve izlenen politikalar protesto edildi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu “Krizin Faturasını Emekçiler Değil, Krizi Yaratanlar Ödesin” sloganıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda bölgesel miting düzenledi.

Mitinge  Mardin, Siirt, Bingöl, Elazığ, Tunceli, Şırnak, Hakkari gibi çevre illerden gelen 5 bine yakın emekçi katıldı.

Diyarbakır’da düzenlenen bölgesel mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik “Krizin en önemli temel nedeni savaş politikalarıdır. Biz artık siyasi krizin bedelini ödemeyeceğiz. ‘Kriz yok’ diyorlar, oysa biz krizi iliğimize kadar hissediyoruz” dedi.

Barış anneleri kriz ve savaş politikalarına karşı meydandaydı.

‘GÜVENLİKÇİ VE YASAKÇI POLİTİKALAR SONUCU KRİZ KAÇINILMAZ OLDU’

Miting Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Abbas Şahin şunları söyledi

“Cumhuriyet tarihine baktığımız zaman, en masumane taleplerimiz şiddetle susturulmaya çalışılmıştır. Ülke bugün ekonomik krizle karşı karşıya. Bu kriz AKP hükümetini doğurdu. AKP’nin tarihine baktığımızda, göstermelik demokrasi oyunlarıyla, halklarımız için kabusa dönüşmüştür. Uygulanan ekonomik politikaların sonucu olarak bu kriz bekleniyordu. Güvenlikçi politikalar ve yasakçı politikalar sonucu kriz kaçınılmaz oldu.”

‘KRİZİN NEDENİ SAVAŞ POLİTİKALARIDIR’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik yaptığı konuşmada “Bugün ülkemizde bu krizin en önemli temel nedeni hem Ortadoğu, hem Suriye ve bölgedeki savaş politikalarıdır. Bütçe tartışmalarında da görüyoruz ki; bu ülkeyi yönetenler bu savaş politikalarından vazgeçmediler. Bu savaş politikalarına karşı hep birlikte bu ülkede barış ve demokrasi isteyenlerle birlikte alanlardayız” diyerek şöyle devam etti:

“Yerel seçimlerde de iç ve dış düşman yaratarak, savaş politikaları yükselterek, sendikacılara, demokratik siyaset yürütenlere, gazetecilere, baskılarla krizi aşmaya çalışıyorlar. Bu savaş politikalarının sürdürüldüğü tek adam dönemlerinde gördük. Kendi krizlerini atlatmak için muhalif kesimler baskı görmüşlerdir.”

İstanbul’da krize karşı panel etkinliği düzenlendi.

İstanbul’da düzenlenen salon etkinliği ve bildiri dağıtımlarında da krize karşı emek güçleri tepkilerini ve taleplerini ortaya koydu.

İstanbul Bakırköy kültür ve Cemevi konferans salonunda, Bahçelievler emek ve demokrasi platformu tarafından düzenlenen etkinliğe DİSK yöneticileri, Flormar direnişinden işçiler, hava limanı işçileri ve inşaat işçileri sendikaları, parti temsilcileri ve yerel kitle örgütleri temsilcileri katıldı. Kriz karşısında “tüm ücretler derhal artırılsın”, “toplu işten çıkarmalar yasaklansın”, “işsizlik fonu işsizler için kullanılsın”, “kamusal mal ve hizmetlere zam yapılmasın”, “zamlar geri alınsın”, “vergi adaleti sağlansın”, “ emekçilerin kredi borç faizleri silinsin”, “kıdem tazminatına dokunulmasın” talepleri acil talepler olarak dile getirildi.

Asgari ücret konusunda da DİSK genel başkanı Arzu Çerkezoğlu taleplerinin 2.800 tl olduğunu açıkladı.

Emekçiler dün istanbul’da bildiri dağıtımındaydı.

Panelden sonra kriz ve emekçilerin taleplerini içeren bildiri dağıtımı yapıldı.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler