TRT’de kadrolaşma ve emeklilik dayatması

Devlet kuruluşlarında ‘yeni yapılanma’ politikalarının uygulanmasına paralel olarak, TRT kurumunda da 2100 emekçinin “emeklilik dayatması” ile tasfiye edileceği açıklandı. Sendikalar, basın emekçileri örgütleri ve sendikalar, partiler tepkiler gösteriyor. Devletin ortaklık payı bulunan şirket-kurumlarda “arpalık anlayışıyla” kadrolaşma yapıldığı ülkemizde bir hakikattir. Hava yolları, Karayolları, TRT vb. kurumlarda AKP ve MHP yandaşı çalışanlar yerleştirilerek diğer çalışanların süreç […]

Devlet kuruluşlarında ‘yeni yapılanma’ politikalarının uygulanmasına paralel olarak, TRT kurumunda da 2100 emekçinin “emeklilik dayatması” ile tasfiye edileceği açıklandı. Sendikalar, basın emekçileri örgütleri ve sendikalar, partiler tepkiler gösteriyor.

Devletin ortaklık payı bulunan şirket-kurumlarda “arpalık anlayışıyla” kadrolaşma yapıldığı ülkemizde bir hakikattir. Hava yolları, Karayolları, TRT vb. kurumlarda AKP ve MHP yandaşı çalışanlar yerleştirilerek diğer çalışanların süreç içerisinde tasfiye edilmeye başlandığı bildiriliyor.

TRT’de hukuksuz kadrolaşma ve çalışma hakkının engellenmesi temelinde eleştiriler sıklıkla medyada yer alıyor.

KHK ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile TRT fiilen şirkete dönüştürüldü. Bu şirketin denetimsiz yönetilmesi ve AKP kadrolaşması anlamındadır.

KESK sendikaları ve Haber Sen yakın zamanda bir basın toplantısıyla olayın değişik boyutlarını ve alınması gereken tavrı açıklamıştı.

KESK, 18 Temmuz 2018 günü basın toplantısında tavrını açıkladı. KESK açıklaması şöyleydi:

“KHK çıktıktan sonra TRT’de değişim ofisi adı altında ikna odaları oluşturuldu. Emekliliği hak eden personel emekli olmamaları halinde diğer kamu kurumlarına gönderilmekle tehdit ediliyor.

Emekliliği henüz hak etmemiş kamu yayıncıları da iş güvencesi ile tehdit ediliyor; TRT emekçilerine, “Emekli olmayanlar, diğer kamu kurumlarına gönderilmeyenler TRT’de kadrolu çalıştırılmayacak, ‘Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Personel’ olarak istihdam edilecek” denilerek tehdit ediliyor.

“Bu düzenlemelerin hedefi; bilgi, birikim ve deneyim sahibi birer kültür işçisi olan TRT emekçilerinin tasfiye edilmesi, İş güvencesinin ortadan kaldırılması, TRT’nin tek adamla bir şirket gibi yönetilmesi, TRT’ye aktarılan kamu kaynaklarının hortumlatılmasının önündeki tüm engellerin kaldırılmasıdır.”

Haber-Sen Ankara 1 No’lu Şubesi de “YA EMEKLİLİK YA İSTİHDAM FAZLASI dayatmasıyla baskısı kuruluyor” sözleriyle kamuoyuna açıklama yaptı.

“Teşvik” adı altında emekliliğine az zaman kalmış personelin emekliliğe zorlanmasının güvencesiz bir istihdam alanı yaratma projesinin bir parçası olduğuna dikkat çeken sendika, bu teşvikten yararlanmak istemeyen personelin istihdam fazlası gerekçesiyle başka kurumlara gönderme tehdidiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çekiyor.

İYİ partiden tepki

Sözcü gazetesinden Deniz AYHAN’ ın bugünkü haberine göre, sendikaların dışında bir tepki de İYİ partiden geldi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili İsmail Koncuk, TRT personelinin emekliliğe zorlandığını açıklayarak ‘’Çoğunluğu nitelikli personel olmak üzere 2100 personel emekli olmaya zorlanıyor. 50 yaşını geçmiş ve emekliliğine 5 yıldan fazla kalmış olanlara yüzde 50, 5 yıldan daha az kalanlara yüzde 30 fazla emekli ikramiyesi ödenecek. 65 yaşa kadar çalışma hakkı olanların zorla emekli edilmesi kabul edilemez” dedi.

TRT’de dayatma karşısında emekli olmayanların havuza alınarak emekliliğe zorlanacağını ve baskıya maruz kalacağını belirten Koncuk, şunları söyledi: “TRT’de istihdam fazlası personel varsa, tek sorumlusu 17 yıldır TRT’de siyasi kadrolaşma yapan iktidardır. Şimdi istihdam fazlası denilerek zorla emekli edilecek bu personelin yerine, niteliksiz torpilli kişiler alınacak. TRT’yi arpalık yapanlar utanmalı. Emekli olmayanlar havuza alınacak ve bin pişman edilerek nerede soluğu alacakları belli olmayacak. Şu an TRT’de, yarın başka kurumlarda cebri emeklilik dönemi başlar. Kadrolu çalışanlar tasfiye edilerek, sözleşmeli statü kamuda daha da yaygınlaşır. Zaten hedef memur kavramını ortadan kaldırmak ”

G9 GAZETECİLİK ÖRGÜTLERİ PLATFORMU, Haber Sen ile dayanışma içerisinde

G9 GAZETECİLİK ÖRGÜTLERİ PLATFORMU, KHK uygulamasını ve emeklilik için TRT emekçilerine yapılan baskıyı kınayarak, sendika ve emekçilerle dayanışma içerisinde olacaklarını şöyle açıkladı:

“TRT’nin deneyimli, bilgili, birikimli yayıncılarını Kurumdan uzaklaştırmak için AKP 10 yılda üçüncü emekliliğe teşvik düzenlemesini yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni devre dışı bırakarak ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnamelerle ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile yöneten AKP, TRT tarihinin en büyük kadrolaşma harekâtını başlattı.

703 sayılı KHK ile TRT’de emekliliğe teşvik düzenlemesi ve Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek “İstihdam Fazlası Personel”in diğer kamu kurumlarına gönderilmesine ilişkin düzenleme yapıldı.

TRT yönetiminin 2 bin kişiyi emekli etmek, 3 bin kişiyi ise diğer kamu kurumlarına göndermek için hazırlık yaptığı bildiriliyor.

TRT kapatılmıyor, küçültülmüyor ve özelleştirilmiyor ama “İstihdam Fazlası Personel” yaftasıyla deneyimli, bilgili, birikimli TRT emekçileri “Ya emekli ol, ya da diğer Kamu Kurumlarına gideceksin” denilerek “atıl” hale getiriliyor.

TRT emekçileri, “Emekli olmayanlar ve diğer kamu kurumlarına gönderilmeyenler TRT’de kadrolu çalıştırılmayacak, ‘Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Personel’ olarak istihdam edilecek” denilerek tehdit ediliyor.

Biz aşağıda imzası bulunan gazetecilik meslek örgütleri olarak, yılların deneyimli yayıncılarının emekliliğe zorlanmalarını, “İstihdam Fazlası Personel” gerekçesi ile diğer kamu kurumlarına gönderilmelerine itiraz ediyoruz.

TRT yönetimine bu haksız uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz.

TRT emekçilerinin haklarını savunma mücadelesi veren HABER-SEN ile bu haklı mücadelede dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz.

G9 GAZETECİLİK ÖRGÜTLERİ PLATFORMU

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD)

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)

Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın-İş).

emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar