Tozkoparan’da rantsal dönüşüm

İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda mahalle sakinlerinden evlerini boşaltmaları istendi. Yaşanan süreçte evlerini terk etmek istemeyen mahalle sakinleri ile polis ve belediye ekipleri arasında birçok kez arbede yaşandı. Tozkoparan Mahallesi’nde yıkımı yapılması planlanan evlerin temel altyapı hizmetlerinin kesilmesi için çevik kuvvet ekiplerinin desteğiyle İGDAŞ, İSKİ, BEDAŞ ve belediye […]

İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda mahalle sakinlerinden evlerini boşaltmaları istendi. Yaşanan süreçte evlerini terk etmek istemeyen mahalle sakinleri ile polis ve belediye ekipleri arasında birçok kez arbede yaşandı.

Tozkoparan Mahallesi’nde yıkımı yapılması planlanan evlerin temel altyapı hizmetlerinin kesilmesi için çevik kuvvet ekiplerinin desteğiyle İGDAŞ, İSKİ, BEDAŞ ve belediye ekipleri geldi. Ekiplere engel olmak isteyen mahalle halkına . Polis, kalabalığa müdahalede bulundu.

Mahallede yıkım gerginliği devam ediyor. Halk gece gündüz alarm halinde evlerine girmiyor.

Tozkoparan  kaynaklı yayınlanan sosyal medya mesajlarında kamuoyundan destek bekleniyor ve yaşanan bu zulmün sona erdirilmesi isteniyor.

 

Yurttaşlar ne diyor? Tozkoparandan yayınlanan sosyal medya mesajları şöyledir:

“Önce gaz, plastik mermi sonra su, elektrik, gaz kesintisi sonra tüp ve su kuyrukları yaşanıyor.

Burası Merter yanı Tozkoparan Mahallesi

Kimse yok mu?”  #SesimiDuyanVarmı
diğer bir mesaj:

 

 

‘EVİMİZİ ELİMİZDEN ALMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Mahalle sakini Hasan Çimen, “Bizim evimizi alıyorlar. Davalar devam etmesine rağmen hukuksuz olarak gelip, benim dairemi elimden almaya çalışıyorlar. Elektriğimizi, doğalgazımızı kesiyorlar. Arbedenin sebebi bu. Bunlar benim yaşam hakkım, kestirmiyorum. Neden benim evimi elimden alıyorsunuz?”

‘GEREKİRSE MUM YAKIP ÖYLE OTURACAĞIZ’

Evlerinden çıkmak istemeyen mahalle sakinlerinden Saadet Kılıç “Paramızla satın aldığımız evlerimizden sokağa atıyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Emekli insanlarız, aldığımız maaşla kiraya çıkmamız mümkün değil. Her gün suyumuzu, elektriğimizi kesmekle tehdit ediliyoruz. Polis, sularımızı kesmek için gelmiş. Bu zabıtanın görevi ama polis geliyor. Polisle biz yüz yüze geliyoruz. Sonuna kadar buradayız. Gerekirse mum yakıp, öyle oturacağız. Evimizden çıkmıyoruz. Gerekirse suyu da arabayla taşıyacağız. Biz evimizdeyiz, gitmiyoruz. Yerinde kentsel dönüşümse eğer, bize yerinde evimizi versinler. Sözleşme imzalayalım, öyle gidelim. Biz böyle gitmiyoruz”

Yurttaşlar gece gündüz  alarm halinde ve parkta toplanarak kentsel dönüşüm sonucunda mahalleden koparılmaya karşı çıkıyor ve mağdur olmak istemiyorlar.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar