GENÇ İŞÇİ ÖNDERİ DOSTUMUZ HASAN OĞUZ’u KAYBETTİK

DİSK-Dev Yapı-İş İstanbul Avrupa Yakası Temsilcisi inşaat işçisi Hasan Oğuz dostumuzu kaybettik. Çalıştığı Galataport şantiyesinde COVİD 19 salgınının tetiklediği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı Şişli Etfal hastanesinde birkaç gün yoğun bakımda kaldı ve bugün ilk saatlerinde (12 Nisanı, 13 Nisan’a bağlayan gece) hayatını kaybetti. Hasan Oğuz, bugün emek dostları ve ailesi tarafından toprağa verildi. Emek.org.tr emekçileri […]

DİSK-Dev Yapı-İş İstanbul Avrupa Yakası Temsilcisi inşaat işçisi Hasan Oğuz dostumuzu kaybettik.

Çalıştığı Galataport şantiyesinde COVİD 19 salgınının tetiklediği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı Şişli Etfal hastanesinde birkaç gün yoğun bakımda kaldı ve bugün ilk saatlerinde (12 Nisanı, 13 Nisan’a bağlayan gece) hayatını kaybetti.

Hasan Oğuz, bugün emek dostları ve ailesi tarafından toprağa verildi.

Emek.org.tr emekçileri olarak bizler çok üzgünüz.. Hasan Oğuz koronavirüs salgını döneminde iş yerinde zorla çalıştırılarak iş cinayeti işlendi.

Hasan Oğuz ile yakın dönemde birlikte emek çalışması içerisinde bulunmuş bir dostunun anlatımında onu selamlıyoruz:

“Hasan Oğuz, öncelikle sınıf dostumuz, insan olarak da çok değerli bir arkadaşımızdı. Zamansız kaybıyla bizi acılara boğdu.

Hasan Oğuz işçi sınıfının toplumsal kurtuluş mücadelesine, sosyalizme inanmış devrimci öncü bir işçiydi. Dev Yapı İş sendikası temsilciliği yanı sıra, işçi sınıfının birliğini, bağımsız sınıf örgütlenmesini, işçi sınıfı dayanışmasını çok önemsiyordu. Sayısız işçi direnişine destek olmuş, işçilerin sendika örgütlenmesi çabalarında yer almış ve işçi eğitim çalışmalarına katılmıştır. Her etkinlik sorumluluğunu, her çalışmayı sevinerek üstlenirdi. Bu amaçla, örneğin Havaalanı İşçileri ile Dayanışma etkinliklerinde, Birleşik İşçi Kurultayı çalışmalarında aktif rol oynadı.

Hasan Oğuz, KHK ile işten çıkarılan Zeytinburnu Belediyesi işçisi Kenan Güngördü’nün direnişinde

Hasan Oğuz dostumuzla “İşçi Komiteleri Birliği” adı altında bağımsız işçi örgütlenmesi ve mücadele çalışmaları sürecini, bir avuç öncü devrimci işçiyle birlikte yaşadık. Yaklaşık bir yıla yakın bir sürede önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Hazırlanan “İşçi örgütlenme sorunları ve İşyeri Komiteleri” broşürü, “İşçi sınıfının güncel program ve talepleri” broşürü, “İKB tüzüğü” gibi yazılı ürünlerin oluşmasında çok değerli tecrübe ve birikimiyle, sınıfsal bakış açısı ve öngörüleriyle katkılar sundu.

Hasan Oğuz dostumuz devrimci kişiliği ve işçi sınıfının çıkarlarına bağlılığıyla örnek bir kişilik ortaya koyduğunu gördük ve bunu yakından biliyoruz.

Mücadelesiyle bizlere ışık tutacaktır… O, bizim Bilincimizde ve mücadelemizde yaşayacaktır. Saygıyla…”

emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar