DHL Express’te işçi direnişi başladı

İstanbul-Yenibosna’ da bulunan DHL Express merkezinde sendikalaşma sürecinde işten atılan TÜMTİS üyesi 9 işçi, fabrika önünde dün direnişe başlattı. DHL Express, Uluslararası şirket olan Deutsche Post DHL Group’un alt şirketi olarak faaliyet yürütüyor. Grup birçok alt şirkete sahip ve 220 ülke-bölgede iş yapıyor. Yaklaşık 350.000 çalışanıyla lojistik alanında önemli payı bulunan dünya şirketlerinden biridir. TÜMTİS […]

İstanbul-Yenibosna’ da bulunan DHL Express merkezinde sendikalaşma sürecinde işten atılan TÜMTİS üyesi 9 işçi, fabrika önünde dün direnişe başlattı.

DHL Express, Uluslararası şirket olan Deutsche Post DHL Group’un alt şirketi olarak faaliyet yürütüyor. Grup birçok alt şirkete sahip ve 220 ülke-bölgede iş yapıyor. Yaklaşık 350.000 çalışanıyla lojistik alanında önemli payı bulunan dünya şirketlerinden biridir.

TÜMTİS geçtiğimiz yıllarda  DHL lojistik biriminde örgütlenmiş ve verilen mücadele sonunda sözleşme imzalamıştı.

TÜMTİS sendikası yaklaşık 8 ay önce DHL Express’te başlattığı sendikalaşma çalışmalarını sonuçlandırarak, sendikal yetki için bakanlığa başvurmuştu.  Sendikal yetki alan TÜMTİS’in bu yasal hakkına karşılık, DHL işvereni yetkiye itiraz ederek süreci uzattı. Aynı zamanda da işçiler üzerinde baskıları artırdı ve ilk etapta 3, sonrasında ise 6 işçinin işine son verildi. 30 yıllık şirkette, iş yeri koşullarının ağır ve iş güvencesi olmadığı belirtiliyor.

İşçiler ve sendika bunun üzerine fabrika önünde direniş başlatarak haklarını ve işlerini geri alma mücadelesini başlattı. İşçiler ve sendika yöneticileri taleplerinin yerine getirilmesini istiyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar