İHD 31. Yıldönümünde: Sıkıyönetimde Kurulduk OHAL’ de Mücadeleye Devam! İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesi, kuruluşunun 31. Yıl dönümünde etkinlikler düzenliyor. İstanbul-Sultanahmet meydanında 31 yıl önce ilk eylemin yapıldığı yerde, bir basın açıklamasıyla 31. Yıl dönümünü ifade ederek, insan haklarında yaşanan sorunları ve mücadelede kararlılığını dile getirecek. İHD akşam saatlerinde de şube binasında kokteyl etkinliği ile […]

İHD 31. Yıldönümünde: Sıkıyönetimde Kurulduk OHAL’ de Mücadeleye Devam!

İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesi, kuruluşunun 31. Yıl dönümünde etkinlikler düzenliyor.

İstanbul-Sultanahmet meydanında 31 yıl önce ilk eylemin yapıldığı yerde, bir basın açıklamasıyla 31. Yıl dönümünü ifade ederek, insan haklarında yaşanan sorunları ve mücadelede kararlılığını dile getirecek. İHD akşam saatlerinde de şube binasında kokteyl etkinliği ile dernek çalışmalarına ve insan hakları mücadelesine destek veren, bu mücadelede yer alan dostları ağırlayacak.

İHD hukukçuları, gözaltında bulunan ve bugün Çağlayan adliyesinde mahkemeye çıkarılacak olan insan hakları savunucuları davasını da izleyecek.

31.yıl dönümü nedeniyle İHD tarafından yapılan davet açıklamasında da şöyle denildi:

“1980 askeri darbesinin neden olduğu insan hakları ihlallerine karşı ilk mücadele,  emniyet müdürlüklerinin, hapishanelerin önlerinde başlamıştı. Annelerin, eşlerin, kardeşlerin  tek istedikleri;  haksız yere tutuklanmış yakınlarının  işkence görmelerini engellemek,  yaşamlarını korumaktı. Tutuklu yakınları bu isteklerinden hiç vazgeçmediler.

Yıllar süren bu kararlılık, insan hakları mücadelesini geliştirdi ve İnsan Hakları Derneği, İHD’i  yarattı. İnsan hakları savunucuları,  yaşamı savunmak için çoğu kez canlarını ortaya koydu. İHD,  kurulduğu günden bu yana İnsan Hakları Mücadelesinde çok yol aldı.  

Şimdi aldığımız onca yolu,   bir çırpıda harcamaya çalışıyorlar. İdamdan, Guantanamo tipi hapishanelerden,  kafa koparmaktan söz eden bir Cumhurbaşkanı var ülkenin başında. Bunlarla korku salmaya, bizi yolumuzdan caydırmaya çalışıyorlar. 

Ancak belli ki unutuyorlar; 

Biz Diyarbakır, Mamak, Metris hapishanelerini, idamları, faili meçhul siyasi cinayetleri, katliamları, daha ötesi  olmayan yerleri geçtik de geldik buralara. 31 yıldır sürdürdüğümüz bu mücadeleyi, insan onuruna yaraşır bir yaşamı yaratıncaya kadar ve aynı kararlılıkla, aynı ısrarla sürdüreceğiz…  Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar