Hukuksuzluklara ve adaletsizliğe karşı ‘ADALET NÖBETİ’ eylemi

Hukukçular İstanbul-Çağlayan adliyesinde 33. “Adalet Nöbeti”  eylemi gerçekleştirildi. Adliye binası içerisinde yapılan eyleme çok sayıda hukukçu katıldı. Eylem sonrasında basın açıklamasında yapılan konuşmalarda hukuk siteminde zulüm ve adaletsizlik olgusuna dikkat çekildi. Av. Aydeniz Alisbah Tuskan’ın okuduğu basın açıklamasında kurumsallaşmış hukuk sistemi ve yargının sacayakları anlatılarak, avukatların baskı altına alındığı ifade edildi. Avukatların “adliyelerden dışlandığı ve […]

Hukukçular İstanbul-Çağlayan adliyesinde 33. “Adalet Nöbeti”  eylemi gerçekleştirildi. Adliye binası içerisinde yapılan eyleme çok sayıda hukukçu katıldı.

Eylem sonrasında basın açıklamasında yapılan konuşmalarda hukuk siteminde zulüm ve adaletsizlik olgusuna dikkat çekildi.

Av. Aydeniz Alisbah Tuskan’ın okuduğu basın açıklamasında kurumsallaşmış hukuk sistemi ve yargının sacayakları anlatılarak, avukatların baskı altına alındığı ifade edildi. Avukatların “adliyelerden dışlandığı ve 2.cil muameleye tabi tutulduğu” ileri sürüldü. Siyaset kurumu, avukatları yok saydığı gerekçesiyle eleştirildi.

Adalet kavramına yüklenen birçok siyasi, sosyal, toplumsal anlamları anımsatan açıklamada hukuk devleti ve adalet talebinde bulunuldu.

Av. Ercan Kanar da yaptığı konuşmada, Türkiye’de gerçekleştirilen hukukun “zulüm hukuku” ve “düşmana uygulanan hukuk” olduğunu vurguladı. Uygulanan hukukun “suni ve kumpas”a dayalı olarak sürdürüldüğünü, baroları, hukukçuları ve toplumu mücadeleye davet eden Kanar, tutuklu bulunan gazetecilerin ve hukukçuların serbest bırakılmasını talep etti.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar