Birçok kentte Soma anması: Unutmadık unutturmayacağız!

Soma: Soma’ da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın üçüncü yıl dönümünde düzenlenen mitingde, katliamda yaşamını yitiren madenciler anıldı, sorumluların cezalandırılması istendi. Üzerinde yaşamını yitiren madencilerin isimlerinin bulunduğu “Unutmadık unutturmayacağız” ve “Somayı unutmadık unutmayacağız sorumlulardan hesap soracağız” yazılı pankartlar ile yaşamını yitiren madencilerin fotoğrafları taşınan yürüyüşte, açlık grevinde olan Nuriye ve Semih’in fotoğraflarının bulunduğu pankartlar da […]

Soma: Soma’ da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın üçüncü yıl dönümünde düzenlenen mitingde, katliamda yaşamını yitiren madenciler anıldı, sorumluların cezalandırılması istendi. Üzerinde yaşamını yitiren madencilerin isimlerinin bulunduğu “Unutmadık unutturmayacağız” ve “Somayı unutmadık unutmayacağız sorumlulardan hesap soracağız” yazılı pankartlar ile yaşamını yitiren madencilerin fotoğrafları taşınan yürüyüşte, açlık grevinde olan Nuriye ve Semih’in fotoğraflarının bulunduğu pankartlar da taşındı. Zonguldak’tan gelen bir grup işçi “Başka Somalar Olmasın. İş Cinayetlerine Son” yazılı pankart ile yürüdü. “Soma’nın kömürü katilleri yakacak”, “Kaza değil katliam, bu bir cinayet” sloganları atılarak Beşyol’daki madenci anıtına yüründü. Burada, anıta karanfil bırakıldı. Burada 301 madencinin ismi tek tek okunurken fenalık geçiren aileler oldu. Daha sonra sloganlar eşliğinde stadyumun arkasındaki meydana yüründü.

 

Antalya: Soma katliamında hayatını kaybeden 301 maden işçisi, Antalya’da TMMOB, DİSK ve KESK’in çağrısıyla anıldı. Sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin katıldığı basın açıklamasında iş cinayetlerine tepki gösterildi. Attalos Meydanı’nda bir araya gelen Antalyalı işçi ve emekçiler, “Kaza-kader-fıtrat değil, cinayet” yazılı pankart taşıdı.

 

Ankara: DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası üyeleri Soma katliamında ölenleri, katliamın 3. yıl dönümünde Olgunlar Sokak’taki Madenci Anıtı önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla andı. Eylemde konuşma yapan Tayfun Görgülü, Soma ve diğer maden katliamlarını değerlendirdikten sonra “TKİ, MİGEM, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve hükümet tüm bu yaşananlardan sorumludur ve hesap vermelidir” diye konuştu.

 

İstanbul: Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında yaşanan iş cinayetinin 3. yıl dönümünde hayatını kaybeden 301 madenci İstanbul Tünel Meydanı’nda anıldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) çağrısıyla gerçekleşen anmada “Unutmadık, unutturmayacağız” pankartı açıldı.

Eylemde yapılan açıklamada: “Soma katliamında sorumluluk sadece, yapılan tüm uyarılara karşı üretimi arttırmak için tüm normları hiçe sayan şirketin değil. Soma Kömür İşletmeleri AŞ, Türkiye Kömür İşletmeleri, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve hükümet yaşanan tüm maden facialarında olduğu gibi sorumlu ve hesap vermeli.” denildi.

 

İstanbul-Şişli: Şişli Camii meydanında “Şişli HAYIR Meclisi” tarafından, Soma katliamının yıl dönümü nedeniyle “HAYIR! SOMA’YI UNUTMADIK! ŞİŞLİ HAYIR MECLİSİ” pankartı asıldı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar