UNUTMAYACAĞIZ!

10 Ekim katliamını unutmayacağız, sorumluları affetmeyeceğiz! !0 Ekim 2015 Ankara garı katliamının 5. Yıl dönümü… İŞİD bombalı saldırısı sonucu onlarca insanımız katledildi, yaralandı. Katliamın yargı süreci devam ediyor. Suçlular ve işbirlikçileri ortaya çıkarılmadı. Adaletsizlik devam ediyor. Bu yıl Ankara’da ve birçok ilde anma programı hazırlandı. Çağrı ve protesto bildirileri dağıtıldı. İstanbul’da da birçok ilçede devrimciler, […]

10 Ekim katliamını unutmayacağız, sorumluları affetmeyeceğiz!

!0 Ekim 2015 Ankara garı katliamının 5. Yıl dönümü… İŞİD bombalı saldırısı sonucu onlarca insanımız katledildi, yaralandı. Katliamın yargı süreci devam ediyor. Suçlular ve işbirlikçileri ortaya çıkarılmadı. Adaletsizlik devam ediyor.

Bu yıl Ankara’da ve birçok ilde anma programı hazırlandı. Çağrı ve protesto bildirileri dağıtıldı.

İstanbul’da da birçok ilçede devrimciler, sosyalistler bildiriler dağıttı.

Emek ve meslek örgütlerinin, devrimci, demokrat ve sosyalist kurumların oluşturduğu İSTANBUL EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ GÜÇLERİ de 10 EKİM CUMARTESİ günü saat 18.00 de KADIKÖY / Beşiktaş İskele Meydanında anma eylemi için çağrı yaptı. Çağrı metni şöyle:

10 Ekim’i unutmayacağız, sorumluları affetmeyeceğiz!

10 Ekim’de sokaklardayız!

Türkiye tarihinin en karanlık katliamının üzerinden 5 yıl geçti. Ülkemizin dört bir yanından gelenler Ankara Gar’ında halaylar çekiyor, kortejler oluşturuyordu. On binlerce insan adalet, barış ve eşitlik talebini birlikte, omuz omuza haykırmak için Ankara’daydı. Arka arkaya patlayan iki bombayla 103 arkadaşımızı, yoldaşımızı kaybettik.

Batı’da 1 Mayıs direnişleri ile yükselen toplumsal mücadele, 2013 yılında Gezi isyanı ve direnişi ile büyük bir sıçrama yaratmış, Kürt halkının eşitlik-özgürlük mücadelesi ile daha da yakınlaşmıştı. 2015 7 Haziran seçimleri bunun açık göstergesi oldu. 7 Haziran’da ortay çıkan tablo, bu ülkenin egemenlerini çok korkuttu. 20 Temmuz’da Suruç’ta IŞİD çeteleri ile başlatılan saldırı ve katliam dalgası, 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda gerçekleştirilen bombalı katliamla devam etti.

Türkiye’nin başkentinde, binlerce polisin gözü önünde ve ‘güvenlik önlemlerinin’ içerisinde; barış istemek, adalet istemek, kardeşçe ve eşit yaşam istemek için yan yana gelenler, devletin bizzat örgütlediği IŞİD çetelerinin hedefi oldular. Canımızdan can gitti. Aradan 5 yıl geçmiş olsa da ne acımız dindi ne de öfkemiz.

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun katliamın, AKP ‘nin oy oranlarını yükselttiğine dair yaptığı açıklama iktidarın gerçek yüzünü açığa çıkarttı. İktidar sahiplerinin asıl derdinin katliamın aydınlatılması değil, kendi koltuklarının korunması olduğunu gösterdi.

10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayanlar da ve buna müsaade edenler de bellidir. Katliamın sorumlusu devlettir. Bunu her yer de her koşul da söyleyeceğiz!

3 Ağustos 2018 günü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı davasının 872 sayfalık gerekçeli kararı yazılmıştır. Gerekçeli kararda sanıkların insanlığa karşı suç işlemekten yargılanmaları gerektiği konusundaki talebimiz yok sayılmış. Katliama ilişkin siyasal iktidarın sorumluluğu ört bas edilmek istenmiştir. 2015 yılı 7 Haziran seçimlerinden sonra kaos yaşanacağını söyleyen iktidar sözcülerinin, katliamın hemen arkasından anket yaparak oylarının arttığını söyleyen dönemin Başbakanının açıklamaları, katliamda ölen ve yaralananların acılarını paylaşmak yerine sergilenen düşmanca tutum gibi çok sayıda somut gerçek karşısında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi devleti/siyasal iktidarı aklamayı seçmiş ya da kendisine verilmiş bu vazifeyi yerine getirmiştir.

Bugünün temelleri 10 Ekim’de atıldı

Yağmaya, talana ve savaşa göre organize olmuş Sarayın saldırıları sürüyor. Ortak mücadelenin gelişmesinden duyulan korku ile başlatılan saldırı dalgası, katliamlarla, gözaltı ve tutuklamalarla, kayyumlarla devam ediyor. Fakat iktidar her şeye rağmen bunu başaramadı ve başaramayacak.

Eğitimden, sağlığa; açlıktan, yoksulluğa; iş cinayetlerinden, kadın kırımına, gençlerin gelecek arayışlarına, eşitlik-özgürlük taleplerine kadar hiçbir alanda çözüm üretmeyen, tam tersine tüm bu yaşananların bizzat sorumlusu olan Erdoğan- Saray rejimi, iktidarını korumak için savaşa, ırkçılığa-milliyetçiliğe yaslanarak varlığını sürdürmek istiyor. Bu süreçte iktidarın önünde en büyük engeli, pandemi koşullarına rağmen mücadele etmeyi sürdüren milyonlarca insan oluşturuyor. İktidar ne yaparsa yapsın bütün hamleleri boşunadır. Beş yıldır azgınca süren saldırılara rağmen direniş sürmeye devam etmektedir. Bu toprakların işçi-emekçileri, halkları hiçbir koşulda baş eğmeyecek, biat etmeyecektir.

10 Ekim’de sokaklardayız

103 yoldaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü, acısını, öfkesini yaşıyoruz. Şimdi öfkemizi ve yoldaşlarımızın uğruna can verdiği değerleri kuşanıp yeni bir ülkeyi yaratmanın vaktidir. 10 Ekim’de yitirdiklerimizin anıları, mücadelemizi aydınlatan birer meşaledir. Katliamın 5. yılında, yitirdiğimiz arkadaşlarımızın anısına, mücadelesine sahip çıkmak için herkesi sokağa çağırıyoruz.

YER: KADIKÖY /Beşiktaş İskele Meydanı

TARİH: 10 EKİM CUMARTESİ SAAT: 18:00

İSTANBUL EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ GÜÇLERİ

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar