Milli Eğitim velilere gönderdiği belgeyi neden geri çekti?

Dün ilk okullarda velilere dağıtılan ve imzalamaları istenen “Veli bilgilendirme İzin ve taahütname dilekçesi” başlıklı skandal belge, MEB tarafından geri çekildi. Corona salgını artarak devam ederken öğrencileri, velileri, yaşlıları, kronik hastalık sahibi velileri riske atarak, okulların açılması gibi önemli bir hataya imza atan MEB, yeni bir skandala neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, velilere sorumluluk yüklemeye […]

Dün ilk okullarda velilere dağıtılan ve imzalamaları istenen “Veli bilgilendirme İzin ve taahütname dilekçesi” başlıklı skandal belge, MEB tarafından geri çekildi.

Corona salgını artarak devam ederken öğrencileri, velileri, yaşlıları, kronik hastalık sahibi velileri riske atarak, okulların açılması gibi önemli bir hataya imza atan MEB, yeni bir skandala neden oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, velilere sorumluluk yüklemeye çalıştığı taahhütname adlı belgeyi, tepkiler yükselince “asılsızdır” ibaresiyle yalanlayıp inkar etti.

Dün Veliler okullara çağrılarak birçok okulda elden belge verildi, Aynı zamanda dijital ortamda velilere ulaşılarak, müdürlükler tarafından belgeyi imzalamaları istendi,

Elimize geçen MEB tarafından asılsızdır denilerek inkar edilen belge şudur:

Velilere verilen Milli Eğitim Bakanlığının inkar ettiği belge.

 

Bakanlığın okullarda dağıttığı sonra geri çektiği belge.

Veliler belgedeki skandal ifadeleri görünce aralarında tartışmaya ve imza vermeme yönünde bir itiraz dalgası başlattı.

Bu tepkilerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı ‘Bilgilendirme Formu ve Taahhütname’ formuyla ilgili asılsız iddialara dair açıklama yaptı. Formun aslını paylaşan bakanlık, “Formlar velilerimizi bilgilendirme amaçlıdır. Velinin, öğrencisini okula göndermeme nedenini sorgulamaz, Veliye “tıbbi müdahale” adı altında hiçbir sorumluluk yüklemez” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Özellikle dikkat çeken kısım da velilere yüklenmek istenen sorumluluklar kısmıdır. Böylelikle öğrencinin başına gelebilecek her türlü kaza, salgın etkileri ve zararları karşısında okul ve bakanlıklar değil veliler sorumlu tutulmaktadır. Bakanlık önlemleri aldığını nbakan ağzından açıklarken olası salgın sonuçlarının sorumluluğunu da velilere yükleyerek sorumluluktan kaçınmaktadır.

 

Bakanlığın ve okul idaresinin kaçındığı ama veliye dayatılan sorumluluklar… Devlet nerede sorusu akla geliyor…

 

 

 

 

 

 

 

Bu açıklamalara neden ihtiyaç duyuldu? Daha önemlisi inkar edilerek belge neden geri çekildi. Bakanlık yaptığı hatalı işi,”hata oldu” diyerek düzeltme yerine bu tür bir inkar davranışı sergilemesi nasıl adlandırılabilir?

Görüştüğümüz veliler, bakanlığın pandemideki sorumluluklarından kaçınmak için, bu belgeyi düzenlemek istediğini fakat tepkiler büyüyünce geri çekildiğini ifade etti.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar