Emekçi dayanışması büyüyor!

İstanbul Galatasaray meydanında Eğitim-Sen’in düzenlediği dünkü oturma eyleminde açlık grevindeki emekçilerin eylemleri ve talepleri desteklendi. OHAL sürecinde KHK’lar ile işlerinden ihraç edilen emekçilerin eylemleri yayılarak devam ediyor. Açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça Ankara’da “işimi geri istiyorum” talebiyle başlattıkları eylemin 185. ve açlık grevinin de 65. gününde bulunuyor. Ankara eylemi ve […]

İstanbul Galatasaray meydanında Eğitim-Sen’in düzenlediği dünkü oturma eyleminde açlık grevindeki emekçilerin eylemleri ve talepleri desteklendi.

OHAL sürecinde KHK’lar ile işlerinden ihraç edilen emekçilerin eylemleri yayılarak devam ediyor.

Açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça Ankara’da “işimi geri istiyorum” talebiyle başlattıkları eylemin 185. ve açlık grevinin de 65. gününde bulunuyor.

Ankara eylemi ve diğer ihraçlara karşı işçi sendikaları, meslek örgütleri, inanç örgütleri, kültür ve sanat kurumları, siyasi partiler, sol politik kurumlar, sanatçı ve aydınların, uluslararası örgütlerin ulusal ve uluslararası dayanışması giderek büyüyor.

Bu hafta dayanışma eylemleri birçok şehirde yaygın olarak yapılıyor. Pir Sultan dernekleri tüm şubelerinde bir günlük açlık greviyle desteklediğini açıkladı. Sendikalar ve meslek örgütleri birçok kent meydanında oturma eylemleriyle işlerinden atılanlar için durumu protesto ediyor ve işlerini geri istiyorlar.

İstanbul Galatasaray meydanında da Eğitim-Sen’in düzenlediği oturma eyleminde açlık grevindeki emekçilerin eylemleri ve talepleri desteklendi.

Eğitim-Sen 1542 üyesinin KHK ile hukuksuz biçimde işlerinden edilerek açlığa mahkûm edildiğini, hak aramanın tüm hukuki yollarının da kapatıldığını açıkladı. Ailelerin de çok zor günler yaşadığı, 37 emekçinin intihara sürüklendiğinin vurgulandığı oturma eylemi bir saat sürdürüldü. Eylem alanının polis çemberine alınmasının da protesto edildiği eylemde yapılan açıklamada, eylemcilerin açlık grevi nedeniyle yaşamsal risklerle karşı karşıya bulunduklarını ve hükümetin soruna çözüm bulması istendi.

Yapılan açıklamada “Bizler Türkiye siyasi tarihinin en karanlık sayfalarının hızla doldurulduğu dönemlerde dahi temel yaklaşımımız “yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” olmuştur. Hükümet, üyelerimizin taleplerini karşılamalı, haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm emekçileri görevlerine iade etmelidir… İnsanca talepleri karşılanmalıdır” denildi.

Oturma eyleminde “işimizi geri istiyoruz”, “KHK’lar gidici biz kalıcıyız”, “yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “susma haykır yaşam haktır”, “Nuriye ve Semih onurumuzdur” sloganları atıldı.
emek org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar