Tanzim edilmiş yoksulluk kuyruğu devam ediyor

İstanbul Avcılar ilçesi girişinde kurulan tanzim satış noktasında “varlık kuyruğu”… Satın alma gücü düşük olan yoksul emekçiler, kalitesi düşük de olsa ucuz ürün alma umuduyla, “yoksulluk göstergesi” olan tanzim satış noktasına gitmeye devam ediyor. Günde üç öğün simit-çay ile sağlıklı beslenme olmayacağına göre, tanzim satışta ucuza satılan patates ve soğan ile de sağlıklı gıdaya erişim […]

İstanbul Avcılar ilçesi girişinde kurulan tanzim satış noktasında “varlık kuyruğu”…

Satın alma gücü düşük olan yoksul emekçiler, kalitesi düşük de olsa ucuz ürün alma umuduyla, “yoksulluk göstergesi” olan tanzim satış noktasına gitmeye devam ediyor.

Günde üç öğün simit-çay ile sağlıklı beslenme olmayacağına göre, tanzim satışta ucuza satılan patates ve soğan ile de sağlıklı gıdaya erişim ve dolayısıyla da doğru beslenme yapılmış olmuyor. Buna neden olan toplumsal koşulların ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunun öncesinde ise elbette halka karşı sorumluluklar duyulması geliyor.

Satın alma düşük emekçi halkın yoksulluk kuyruğu devam ediyor. (Foto emekorgtr)

Yüksek oranlı sürekli enflasyon ortamında ücretler ve satın alma gücü düşmeye devan ederken, ithalat yoluyla fiyatı düşürülen bazı tüketim maddelerinin halka satışa sunulması anlamını yitirdi. Patates ithalatında sıfır vergi uygulamasına rağmen, sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor.

emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar