İstanbul halkı, kentsel yıkım ve rant projesi olan Kanal İstanbul projesine karşı İNSAN ZİNCİRİ eylemiyle, kanala HAYIR dedi.   Dün İstanbul örgütlerinin oluşturduğu Ya Kanal Ya İstanbul platformu ve Avcılarda da Avcılar Kent konseyinin çağrıları üzerine yüzlerce insan Küçükçekmece gölü kıyısında iki ayrı noktada buluşarak eylem yaptı. İstanbul’da çok sayıda muhalif, demokratik, devrimci ve sosyalist […]

İstanbul halkı, kentsel yıkım ve rant projesi olan Kanal İstanbul projesine karşı İNSAN ZİNCİRİ eylemiyle, kanala HAYIR dedi.

 

insan zinciri ile kanal projesine hayır denildi.

Dün İstanbul örgütlerinin oluşturduğu Ya Kanal Ya İstanbul platformu ve Avcılarda da Avcılar Kent konseyinin çağrıları üzerine yüzlerce insan Küçükçekmece gölü kıyısında iki ayrı noktada buluşarak eylem yaptı. İstanbul’da çok sayıda muhalif, demokratik, devrimci ve sosyalist siyasal parti, demokratik kitle örgütü, çevre hareketi platformu, doğa ve insan hakları savunucuları, ilçe kent konseyleri, kültür sanat kurumları insan zinciri eyleminde bir araya geldi.  Eyleme HDP ve CHP den milletvekilleri de katıldı.

Yapılan açıklamalarda Kanal İstanbul projesinin bölgede neden olacağı yıkımlar ve riskler üzerinde durulurken, asında bir rant projesi olduğuna dikkat çekildi. Deprem konusuna vurgu yapılarak bu alanda yapılması gereken birçok işin ve önlemin alınması gerektiği, kanal için ayrılacak olan bütçenin eğitim ve sağlık konularına ayrılması istendi. Açıklamalardan sonra katılımcıların insan zinciri oluşturarak göl kıyısında  uzun süre yürüyüş gerçekleştirdi.

İki ayrı yerde basın açıklaması ve insan zinciri oluşturma eylemi gerçekleştirilirken, polisin de yoğun önlemler aldığı gözlemlendi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar