Dersim belediyesine hukuksuz haciz: ücretler ödenemedi

Dersim belediyesinde hukuksuz haciz nedeniyle işçi ve memur statüsünde çalışan emekçilerine maaşlar ödenemedi. Belediye başkanı F.M.Macoğlu ve meclis üyeleri, bugün gerçekleştirdikleri basın toplantısında belediye gelirleri ve iller bankası payına haciz konulduğunu açıkladı. Açıklamada şöyle denildi. “Belediyemizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 5.453.303,30 SGK prim borcu bulunmaktadır. Belediye şirketimizin, Tunceli Sosyal […]

Dersim belediyesinde hukuksuz haciz nedeniyle işçi ve memur statüsünde çalışan emekçilerine maaşlar ödenemedi.

Belediye başkanı F.M.Macoğlu ve meclis üyeleri, bugün gerçekleştirdikleri basın toplantısında belediye gelirleri ve iller bankası payına haciz konulduğunu açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi.

“Belediyemizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 5.453.303,30 SGK prim borcu bulunmaktadır.

Belediye şirketimizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne 31.12.2019 tarihi itibariyle 4.761.424,20 TL SGK prim borcu bulunmaktadır.

Belediyemiz Mayıs 2018 tarihinden itibaren SGK prim tutarları ödenmemektedir. Bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. Yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı SGK ödemesini gerçekleştirememekteyiz. Belediye kanunun 15. maddesine göre belediyelerin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulamayacağı açık bir şekilde belirtilmiştir.

Buna rağmen kanuna aykırı hareket edilerek belediyemizin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulduğu için belediyemiz personelinin maaşları ödenmemiştir.”

İlgili kuruma itirazların yapıldığı ve soruna çözüm beklendiği bildiriliyor.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar