2019 iş cinayetlerinde 1736 işçi yaşamını yitirdi

2019 yılına ait İSİG meclisi raporu açıklandı. Rapor, ölümlü iş kazalarının ürkütücü biçimde devam ettiği, buna karşılık kurumsal denetim ve önlemlerin ise alınmadığını bir kez daha gösterdi. İstanbul İSİG meclisi basın açıklamasıyla raporunu açıklarken, Ankara’da Madenciler Anıtı önünde yapılmak istenen İSİG meclisi basın açıklamasına polis saldırarak açıklamaya izin vermedi ve altı kişiyi göz altına aldı. […]

2019 yılına ait İSİG meclisi raporu açıklandı. Rapor, ölümlü iş kazalarının ürkütücü biçimde devam ettiği, buna karşılık kurumsal denetim ve önlemlerin ise alınmadığını bir kez daha gösterdi.

isig raporu haritası

İstanbul İSİG meclisi basın açıklamasıyla raporunu açıklarken, Ankara’da Madenciler Anıtı önünde yapılmak istenen İSİG meclisi basın açıklamasına polis saldırarak açıklamaya izin vermedi ve altı kişiyi göz altına aldı.

Gözaltını protesto eden akademisyen Alev Şahin ve Merve Demirel’de İnsan Hakları anıtı önünde gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

 

Rapor verilerinde yaşamını yitiren işçilerden 67 sinin çocuk, 112 sinin mülteci/göçmen işçi olduğu açıklandı.

İş cinayetleri raporunda, yaşamını yitiren işçilerden % 98 inin sendikasız olduğu vurgulanırken, yargıda bulunan iş cinayetleri davalarında patron ve devlet kurumları bürokratlarının neredeyse cezasızlıkla karşılaştığı belirtildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar