2 Temmuz Sivas katliamını unutmayacağız!

2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta gerici katiller tarafından katledilenler için birçok şehirde ve kurumda anma etkinlikleri düzenleniyor. Sivas’ta ise yapılacak olan anma için vali ile görüşen düzenleme komitesi, vali tarafından anti-demokratik bir tutumla uyarıldı. Pir Sultan Abdal ve Kültür Derneği yöneticileri, anmanın güvenliği için Sivas Valisi Davut Gül ile görüştü. Görüşmeye katılanlardan, Pir Sultan Abdal […]

2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta gerici katiller tarafından katledilenler için birçok şehirde ve kurumda anma etkinlikleri düzenleniyor.

Sivas’ta ise yapılacak olan anma için vali ile görüşen düzenleme komitesi, vali tarafından anti-demokratik bir tutumla uyarıldı. Pir Sultan Abdal ve Kültür Derneği yöneticileri, anmanın güvenliği için Sivas Valisi Davut Gül ile görüştü. Görüşmeye katılanlardan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kültür Sanat Sekreteri Özgür Kaplan, Vali Gül’ün alan güvenliğini en üst seviyede sağlayacağına dair kendilerine bilgi verdiğini aktardı.

Validen ‘hükümet eleştirilmeyecek’ yasağı

Sivas Valisi Davut Gül ile görüşen heyette yer alan Özgür Kaplan, Vali’nin kendilerini, “Cumhurbaşkanı ya da hükümet aleyhine slogan atılırsa anmaya  müdahale ederiz” uyarısında bulunduğunu belirtti.

Sivas Katliamı’nın 25’inciyıldönümünde Sivas’ta düzenlenecek olan 2 Temmuz anma programı belli oldu. 25 yıl önce aralarında şair, yazar, sanatçı olmak üzere yakılarak öldürülen 33 kişinin anılması için, Seyrantepe’de bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri’ne ait Cemevi önünde toplanılacak. Kitle daha sonra, saat 11.00 civarında, kitlesel yürüyüş gerçekleştirerek, Madımak Oteli önünde anma ve miting gerçekleştirilecek.

Binlerce kişinin katılması beklenen anmaya;, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri, sendikalar, vakıflar, siyasi partiler ve sanatçılar destek verecek.  Anmaya, Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) çok sayıda kişinin de katılacağı öğrenildi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi  Çilem Özkeleş’in verdiği bilgilere göre; anmaya Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, partiden milletvekili seçilen Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Tülay Hatimoğulları ile Veli Saçılık katılacak. Anmaya ayrıca; Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) milletvekillerinin de katılacağı öğrenildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar