İran-Van depremi yoksul köyleri yıktı 8 yurttaş öldü

Bu sabah saat 08.53 de meydana gelen deprem, Van-Başkale ilçesinde yoksul köylerde mal ve can kaybına neden oldu. Mühendislik bilgilerine göre yapılmayan depreme karşı dayanıksız kerpiç evler yıkılınca 8 yurttaşımız yaşamını yitirdi. İran ve Türkiye dahil geniş bir bölgede bulunan fay hattının varlığı bilinmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı anlaşılıyor. Köylüler yoksulluk nedeniyle de dayanıksız kerpiç […]

Bu sabah saat 08.53 de meydana gelen deprem, Van-Başkale ilçesinde yoksul köylerde mal ve can kaybına neden oldu.

Mühendislik bilgilerine göre yapılmayan depreme karşı dayanıksız kerpiç evler yıkılınca 8 yurttaşımız yaşamını yitirdi. İran ve Türkiye dahil geniş bir bölgede bulunan fay hattının varlığı bilinmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı anlaşılıyor.

Deprem yoksulları yıktı. 8 yurttaş yaşamını yitirdi 25 yurttaş yaralı…(görseller Cumhuriyet.com)

Köylüler yoksulluk nedeniyle de dayanıksız kerpiç evlerde barınma sorununu çözmüş. Ancak dayanıksız binalar depremde çabuk yıkılmış. Bu durum bilim insanları tarafından açıklanıyor ve eleştiriliyor.

Devlet ve yerel yönetim kurumlarının, dayanıklı ve sağlam binalarda barınma konusunda görevlerini yerine getirmediği anlaşılıyor. Deprem fay hattı üzerinde bulunan köylerin uyarılması, binaların güçlendirilmesi veya sağlam zeminli bölgelere taşınması gibi görevler önemsenmemiş.

Kış koşullarında yaşanan deprem sonrasında, Özpınar ve Güvendik köylerinin bulunduğu yıkım bölgesine çadır ve konteynır evlerin gönderilmesi bekleniyor.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar