“Ölüm Kadın Meselesi” oyunu Kadıköy’de sahne alıyor

Kadına yönelik şiddet konusunun işlendiği ve artık bu sorun karşısında sessiz kalmayıp örgütlenerek mücadele edilmesi, şiddetten arındırılmış eşitlikçi ve özgürlükçü insani değerlerin ve demokratik ilişki biçimlerinin toplumsal yaşamda etkili olmasını anlatan oyun, yarın Kadıköy seyircisinin karşısına çıkıyor. Avcılar Kültür Sanat Derneği katkılarıyla hazırlanan ve yönetmenliğini Nurşen Alıcıer’in yaptığı “Ölüm Kadın Meselesi” adlı tiyatro oyunu, yarın […]

Kadına yönelik şiddet konusunun işlendiği ve artık bu sorun karşısında sessiz kalmayıp örgütlenerek mücadele edilmesi, şiddetten arındırılmış eşitlikçi ve özgürlükçü insani değerlerin ve demokratik ilişki biçimlerinin toplumsal yaşamda etkili olmasını anlatan oyun, yarın Kadıköy seyircisinin karşısına çıkıyor.

Avcılar Kültür Sanat Derneği katkılarıyla hazırlanan ve yönetmenliğini Nurşen Alıcıer’in yaptığı “Ölüm Kadın Meselesi” adlı tiyatro oyunu, yarın Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde sahneleniyor.

Oyunun kamuoyuna yönelik yapılan tanıtım bildirisinde şunlara yer verildi:

26 Şubat Çarşamba akşamı Kadıköy / Barış Manço Kültür Merkezinde oynayacağımız ” Ölüm Kadın Meselesi” oyunumuzu, evrensel olan erkek şiddeti mağduru Meksika’daki kadınların, sokağa çıkıp “artık yetti” diyen haykırışlarını da duyulur kılacağız.

“Artık yetti. Her şeyi yakıp yıkmaya hakkım var benim. Kimseden de izin istemiyorum… Çünkü kızımı öldürmeden önce başka kadınları öldürüyorlardı. Peki biz ne yapıyorduk? Evlerimizde oturup ağlayarak dikiş dikiyorduk. Artık bitti.

Artık sessizliği kırdık ve acımızı bir sirke dönüştürmelerine izin vermeyeceğiz. Konuşacaksak hepsi hakkında konuşacağız. Tecavüz edilen bütün kadınlar hakkında, öğretmenler ve devlet memurları tarafından taciz edilenler hakkında, yüzlerine asit atılan kadınlar hakkında.

Kendi babalarının beşiklerinde tecavüz ettiği kız çocukları hakkında. Kendim için, ailem için, kızım için ve tüm o isimsiz kadınlar için adalet istiyorum.

Çünkü her gün birimizi öldürüyorlar, sonra birimizi daha, birimizi daha. Hâlâ kızımın davası çözülmedi ve bugüne kadar 10, 100, 1000 tane yeni dava gördüm.”

#ölümkadınmeselesi

#meksika

#artıkyetti

#erkekadaletdeğilgerçekadalet

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar