Savaş karşıtı eylem ve etkinliklere yasaklama

İstanbul valiliğinden sonra Adana, Aydın, Kırklareli ve Kilis’te savaşa karşı çıkma temelindeki demokratik eylemlere ve TSK’nin Suriye’deki operasyonunu bildiri,  afiş vb araçlarla eleştirme etkinliklerine yasaklama getirildi. Aynı temalarla yapılan resmi açıklamalarda “Suriye’de ve ülkemizde yürütmekte olduğu operasyonları eleştirmeye veya bu operasyonların sonlandırılması amacıyla kamuoyu oluşturmaya yönelik toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, imza kampanyası, oturma […]

İstanbul valiliğinden sonra Adana, Aydın, Kırklareli ve Kilis’te savaşa karşı çıkma temelindeki demokratik eylemlere ve TSK’nin Suriye’deki operasyonunu bildiri,  afiş vb araçlarla eleştirme etkinliklerine yasaklama getirildi.

Aynı temalarla yapılan resmi açıklamalarda “Suriye’de ve ülkemizde yürütmekte olduğu operasyonları eleştirmeye veya bu operasyonların sonlandırılması amacıyla kamuoyu oluşturmaya yönelik toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, imza kampanyası, oturma eylemi, stant/çadır açma, bildir/afiş dağıtma vb. eylem ve etkinlikler kamu düzeni, genel güvenlik ve asayiş açısından yasaklanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Yasak kararı süreleri, İstanbul 10 gün, Aydın ve Kırklareli Valiliği 10 gün, Adana ve Kilis Valilikleri ise 15 günlük olarak ilan edildi.

Valiliklerin yasak kararları, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tarafından demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlanması olarak tepki gördü ve eleştirildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar