Açlık ve yoksulluk arttı

Açlık sınırı 3 bin 500, yoksulluk sınırı 12 bin 195 lira! Asgari ücret açlık sınırının altında… Açlık riski ve yoksulluk artıyor. Ekonomi politikalardan ve kapitalist sistem işleyişinden emekçilere, küçük esnafa ve kırsal alanda yaşayan emekçi halkın payına düşen açlık ve yoksulluk… Pandemi koşullarında yaşanan işsizlik ve düşük ücret politikaları; yokluk ve yoksullukların artmasına, emekçilerin daha […]

Açlık sınırı 3 bin 500, yoksulluk sınırı 12 bin 195 lira! Asgari ücret açlık sınırının altında…

Açlık riski ve yoksulluk artıyor. Ekonomi politikalardan ve kapitalist sistem işleyişinden emekçilere, küçük esnafa ve kırsal alanda yaşayan emekçi halkın payına düşen açlık ve yoksulluk…

Pandemi koşullarında yaşanan işsizlik ve düşük ücret politikaları; yokluk ve yoksullukların artmasına, emekçilerin daha fazla açlık koşullarında yaşamasını getirdi. Devletin ve sermayenin bu yoksunluklar karşısında insani önlemleri almadığı, aksine işsizliği ve sömürüyü artırdığı gözlemleniyor.

Siyasal iktidar ve sermaye, işçi sınıfı, küçük esnaf ve yoksul köylülük gibi nüfusun çoğunluğunu oluşturan halk için insanca yaşam sürdürme için gerekli olan asgari gelir düzeylerini karşılamaya yanaşmıyor. Yüzde 40-50 gibi rakamlarda seyreden yüksek enflasyon karşısında, yüzde 3 – 5 oranlarında yapılan ücret artışları bunun örneğidir.

Düşük ücretlerde ısrar edilmesi, maaşların değer kaybı, sürekli yüksek enflasyon politikası sonucu emekçiler açlık riski ve yoksulluk içerisinde yaşıyor. Örneğin 13 milyonu aşan sayılarıyla emeklilerin, ücretlerinde yaşanan değer kaybı ve düşük tutulan zamlar, pandemi desteğinden yoksunluk da eklenince bu kesimde açlık riskini ve yokluklar yelpazesini artırdı.

Beslenme konusunda yapılan araştırmada ört kişilik bir ailenin açlık sınırı temmuzda 3 bin 513 lira olarak tespit edildi.

Gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 8 bin 682 liraya yoksulluk sınırı da 12 bin 195 liraya çıktı.

Yani dört kişili bir ailenin lüks olmayan, ancak insani zorunlu ihtiyaçlarını karşılayarak yaşaması için 12.195 liraya ihtiyaç var.

Ancak Sermaye ve siyasal iktidar bu gerçekliği görmezden gelerek, yoksulluğu ve yoksunlukları sürdürmekte kararlı davranıyor.

Örgütlü emek ve esnaf kesimleri ise taleplerini, haklarını doğru bir şekilde ifade edemiyor, bunun için gerekli örgütlü mücadeleye uzak durumda bulunuyor.

DOĞRU BESLENME İÇİN AYLIK 3 BİN 513 LİRA GEREKLİ

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para temmuzda 3 bin 513 lira olarak hesaplandı.

GIDA DIŞI HARCAMALAR

Diğer açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarından farklı olarak, yoksulluk sınırının belirlenmesinde gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken harcama tutarı da temmuzda 8 bin 682 liraya çıktı.

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise temmuzda 12 bin 195 liraya yükseldi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar