Dersim – Munzur festivali yasaklandı

Dersim’de 27-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 17. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği tarafından yasaklandı. Festival “Etkinliğinin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği, etkinliğin amacı dışına çıkabileceği” gerekçesiyle, OHAL yetkisi kullanılarak yasaklandığı açıklandı. Festival tertip komitesine gönderilen Valilik kararı şöyle: “27-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında 17’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin gerçekleştirmek için talepte […]

Dersim’de 27-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 17. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği tarafından yasaklandı.

Festival “Etkinliğinin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği, etkinliğin amacı dışına çıkabileceği” gerekçesiyle, OHAL yetkisi kullanılarak yasaklandığı açıklandı.

Festival tertip komitesine gönderilen Valilik kararı şöyle:

27-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında 17’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin gerçekleştirmek için talepte bulunduğunuz bildirilmiştir. İlimizde basın açıklaması dışında yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşleri, oyun, temsil, stant kurma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturma eylemi, konser, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler Olağanüstü Hal süresince yasaklanmıştır. Ayrıca düzenlenmek istenilen festival etkinliğinin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekilebileceği, etkinliğin amacı dışına çıkabileceği bu durumun ilimizde huzur ve güven ortamının bozularak kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike oluşturabileceği değerlendirildiğinden; belirtilen etkinliğin yapılması Valiliğimizce uygun görülmemiştir.” denildi.

Kayyumun atandığı Tunceli belediyesinden yapılan açıklamada da festivalin organizasyonu için yapılan ihalede, ‘yeterli rekabet şartlarının oluşmaması’ ve ‘maliyetin yüksekliği’nden dolayı festivalin ertelendiği ifade edilmişti.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar