KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

İstanbul-Avcılar’da kadın cinayetleri protesto edildi. 8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle ülkemizde birçok yerde gösteriler ve etkinlikler düzenleniyor. Kadınların yaşadığı baskılar, sömürü, şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı eleştiriliyor, kadınların eşitlik, özgürlük ve şiddet karşıtı eksenli talepleri öne çıkıyor. İstanbul-Avcılar ilçesinde de Avcılar Kadın Dayanışması platformunun düzenlediği kadın zinciri eylemi gerçekleştirildi. İlçedeki demokratik kitle örgütleri, siyasi parti […]

İstanbul-Avcılar’da kadın cinayetleri protesto edildi.

8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle ülkemizde birçok yerde gösteriler ve etkinlikler düzenleniyor. Kadınların yaşadığı baskılar, sömürü, şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı eleştiriliyor, kadınların eşitlik, özgürlük ve şiddet karşıtı eksenli talepleri öne çıkıyor.

İstanbul-Avcılar ilçesinde de Avcılar Kadın Dayanışması platformunun düzenlediği kadın zinciri eylemi gerçekleştirildi. İlçedeki demokratik kitle örgütleri, siyasi parti ve sendika temsilcilerinin gerçekleştirildiği eylemde kadın cinayetleri protesto edildi.

Kadın örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin düzenlenmeye başladığı etkinlik ve gösteriler kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusunda yoğunlaşıyor.  Savaş ve göçmenlerin yaşadığı sorunlar, işçi kadınların yaşadığı sömürü ve baskılar bu yıl da 8 Mart gündemini oluşturuyor. Kadınların örgütlenme ve  mücadele konuları da güncel gündemin önemli başlıklarından.

AKP iktidarının yasakçı yaklaşımı da eleştirilerek tepki toplayan bir konu olarak gündeme geldi. Taksim İstiklal caddesi yürüyüşüne  yönelik yasaklama kadın örgütleri tarafından tanınmadı. Kadın örgütlerinin ve birliklerinin yürüyüş eylemine çağrıları devam ediyor.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar