İzmir-Dokuz Eylül Hastanesinde işçilere baskı devam ediyor

İzmir-DEÜ hastanesinde Corona salgını koşullarındaki olumsuzluklara bir yenisi eklendi. Başhekimlik kötü çalışma koşullarının düzelmesi için eylem yapan emekçilere para cezası uyguladı. DEÜ hastanesi sağlık emekçileri yıldırma amaçlı hukuksuz cezanın kaldırılması için  “Çalışanların emeğinden tasarruf olmaz” pankartıyla yeni bir eylem yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından pandemi sürecinde yapılan eylemler gerekçe gösterilerek 16 işçiye birer […]

İzmir-DEÜ hastanesinde Corona salgını koşullarındaki olumsuzluklara bir yenisi eklendi. Başhekimlik kötü çalışma koşullarının düzelmesi için eylem yapan emekçilere para cezası uyguladı.

DEÜ hastanesi sağlık emekçileri yıldırma amaçlı hukuksuz cezanın kaldırılması için  “Çalışanların emeğinden tasarruf olmaz” pankartıyla yeni bir eylem yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından pandemi sürecinde yapılan eylemler gerekçe gösterilerek 16 işçiye birer yevmiye kesinti cezası verildi. Başhekimliğin işçilere yevmiye kesme cezasına ilişkin Sağlık-İş Sendikası İzmir Şube Sekreteri ve DEÜ işyeri temsilcisi Özgür Arslan bu karara itiraz edeceklerini söyledi.

“Olumlu adım atmazlarsa hukuki süreç başlatacağız”

16 işçiye kesilen cezalarla ilgili konuşan Arslan, “Kiminden 1 yevmiye kiminden 2 yevmiye kesilmiş. Bunlar neye göre yapıldı? Bizler de yönetimden randevu istedik. İtiraz edeceğiz. Sonuçta 696 sayılı KHK’da hükümlere aykırı hareket ediliyor. Disiplin kurulu toplanmadan kendi kafalarına göre karar alıyorlar. Bununla ilgili bir adım atmazlarsa hukuki süreç başlatacağız. Diğer kurumlarla da görüştük onların da itirazı var. Süreci takip ediyoruz” dedi.

“İşçiler kaygılı, kenetlenmeliyiz”

Psikolojik ve iş yükü olarak zor bir süreçten geçtiklerini hatırlatan Arslan, “Yıpranmış durumdayız. Özellikle son dönemde iş yoğunluğu da çok fazla arttı. Bir yandan da böyle şeylerle karşılaştığımız zaman moral ve motivasyon olarak sıkıntı doğuyor” diye ekledi. Ayrıca önlerinde toplu iş sözleşmesi sürecinin olduğunu ifade eden Arslan, “Sürekli olumsuzluklarla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. İşçilerin ekonomik ve sosyal haklar açısından beklentisi çok fazla. İşverene güvensizlik had safhada. Bu eylem sürecinden sonraki davranışlarından dolayı TİS’in de buna benzer sonuçlanmasından kaygılılar. O açıdan bizler daha fazla kenetlenmek zorundayız. Başka türlü bu haklarımızı alamayız” diye konuştu (Kaynak Evrensel-Dilek Omaklılar haberi)

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar