İSİG Meclisi 2020 Eylül ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı

Eylül ayında en az 177 işçi yaşamını yitirdi İSİG Meclisi, dün Kadıköy’de düzenlediği basın açıklaması eylemiyle Eylül ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Açıklamada, Eylül ayında en az 177, 2020 yılının ilk dokuz ayında ise 1493 işçi hayatını kaybettiği belirtildi. Basın açıklamasında “İş cinayetlerine, salgına, işsizliğe, açlığa ve güvencesiz çalıştırmaya karşı… Direniş ve dayanışma yaşatır” yazılı […]

Eylül ayında en az 177 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi, dün Kadıköy’de düzenlediği basın açıklaması eylemiyle Eylül ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı.

Açıklamada, Eylül ayında en az 177, 2020 yılının ilk dokuz ayında ise 1493 işçi hayatını kaybettiği belirtildi.

Basın açıklamasında “İş cinayetlerine, salgına, işsizliğe, açlığa ve güvencesiz çalıştırmaya karşı… Direniş ve dayanışma yaşatır” yazılı pankartın açıldı. Eyleme sendikalardan temsilciler, işçiler, İSİG emekçileri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu da katıldı.
Dayanışma ve birlikte mücadelenin öne çıktığı konuşmalarda, mücadele çağrısı yapıldı.

EYLÜL AYINDA EN AZ 177 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Eylül ayı raporunu açıklayan Deniz Gider, en az 177 işçinin, hayatını kaybettiğini belirtti.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinin, sınıf mücadelesinde önemli bir yerinin olduğuna vurgu yapılan açıklamada “Ancak işyerlerinde önlem alınmıyor, denetim yapılmıyor ve işçilerin örgütlenmesi engelleniyor. Amaç çarkların her ne olursa olsun dönmesi. Bunun sonucu olarak işyerlerinde işçilere karşı adeta bir savaş yaşanıyor” denildi.

“Hangi savaşta bu kadar arkadaşımızı kaybediyoruz?” diye soran Gider, bu cinayetlerin nedeninin neoliberal kapitalist düzenin ucuz ve güvencesiz istihdam politikaları ve sermaye birikim stratejisi olduğunu ifade etti.

Ölümlerin en çok meydana geldiği işkolları: 38 işçiyi tarım, 30 işçiyi sağlık, 28 işçiyi inşaat, 23 işçiyi ticaret/büro, 17 işçiyi taşımacılık, 8 işçiyi enerji ve 7 işçiyi metal işkolu olarak ifade edildi.

274 İŞÇİ COVID-19’DAN YAŞAMINI YİTİRDİ

İlk resmi vakanın bildirildiği 11 Mart 2020 tarihinden itibaren salgın sonucu onlarca işçinin hayatını kaybettiğini yüzlerce işçinin ise hastalandığını dile getiren Gider, şu ana kadar kısıtlı bilgilerle tespit edebildikleri kadarıyla en az 274 işçinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

İSİG MECLİSİ’nden UYARILAR VE TALEPLER

İSİG Meclisi açıklamasında şu talepler belirtildi.:
■ Covid-19 sağlıkçılar için meslek hastalığı, diğer işkollarında çalışan işçiler için ise iş kazası olarak tanınmalıdır.
■ İşyerlerinde başta üretim alanları olmak üzere ulaşım, beslenme, barınma gibi tüm alanlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmalıdır.
■ Kronik hastalığı olan ve belli bir yaşın üzerindeki işçiler bu süreçte idari-ücretli izne çıkarılmalıdır.
■ İşten atmalar yasaklanmalı ve üretime ara veren işyerlerinde işçilere 1168 TL değil tam ücret ödenmelidir.
■ Çalışma saatleri, ücretlerde kesintiye gitmeden azaltılmalıdır.
■ İşçilere ücretsiz-yaygın testler yapılmalı, vakaların arttığı işyerlerinde üretime ara verilmelidir.
■ Evden çalışan işçilerin çalışma saatleri düzenlenmeli ve iş için yaptıkları harcamalar karşılanmalıdır.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar