Nuriye ve semih için dayanışma eylemi

Açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma amacıyla İstanbul-Kadıköy de kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması eylemi yapıldı. Açlık grevinin 107 gününde Nüriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık sorunları yaşadığı açıklandı. Ankara barosu tarafından yapılan açıklamada Gülmen’in görüşmeye gelemediği, Semih’in ise tekerlekli sandalye ile görüş yerine gelebildiği, konuşmakta zorlandığı ve bitkin olduğu da […]

Açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma amacıyla İstanbul-Kadıköy de kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması eylemi yapıldı.

Açlık grevinin 107 gününde Nüriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık sorunları yaşadığı açıklandı. Ankara barosu tarafından yapılan açıklamada Gülmen’in görüşmeye gelemediği, Semih’in ise tekerlekli sandalye ile görüş yerine gelebildiği, konuşmakta zorlandığı ve bitkin olduğu da belirtildi.

Alınan bilgilerde, Gülmen ve Özakça’nın kas ve kemiklerinde ağrıların şiddetlendiği belirtilirken, Esra Özakça eğitimcilerin hapishanede yalnızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Semih Özakça’nın Twitter hesabından aktarılan bilgiye göre, eğitimcilerin kas ve kemik ağrıları şiddetlendi. Semih’in eşi Esra Özakça cezaevinde slogan attığı gerekçesiyle Nuriye Gülmen’e mektup-faks yazışmasının ve telefon görüşmelerinin yasaklanmasını içeren “iletişim cezası” verildiği de söylendi.

Kadıköy’de düzenlenen eylemde yüzlerce kişi bir araya gelerek taleplerin kabul edilmesini istedi. Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelerek yürüyüş düzenledi. Nuriye Semih’in talepleri kabul edilsin” ve “Nuriye Semih’e özgürlük” “bıçak kemikte” sloganlarının taşındığı dövizler taşınırken, yürüyüş esnasında  “Nuriye semih yalnız değildir”, “ Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Ortak basın açıklamasını Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Üyesi Dursun Doğan yaptı. Doğan, Semih ve Gülmen’ in yaşam ve direnme haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini dayanışmayı büyüteceklerini söyleyerek, Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumu hakkında da bilgi verdi. Bu arada Avukat Behiç Aşçı’nın da destek amaçlı açlık grevine başlayacağı duyuruldu.

Dayanışma platformu olarak eyleme katılan kurumlar: İHD İstanbul şubesi, ÇHD İstanbul şubesi, KESK İstanbul şubeler, Devrimci hareket, EHP, Gençlik federasyonu, İdil Kültür merkezi, Halk Cephesi, ÖDP,EMEP, Emek ve Özgürlük Cephesi, Sosyalist Emek Partisi, Kaldıraç, Barış Bloku, HDP, HDK TKP,TKH, DAF, BDSP, üniversite gençlik grupları oldu.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar