Cam işçisi: “İş, aş ve adalet için mücadeleye devam”

Kırklareli Paşabahçe Cam fabrikasında fırın kapatılması gerekçesiyle işten çıkarılan 90 işçi, yürüyüş eylemini sona erdirdi. İşçiler çalışma hakları için bugün otobüslerle Tuzla’ya gidiyor. Şişecam fırın kapatmakta kararlı ve bölgede olanakları olmasına rağmen 90 işçiyi istihdam etmekten ısrarla geri duruyor. Kristal-İş sendikası ise pasif görüşmeler dışında bir şey yapmıyor, işçilerin çıkarlarını gözetmekten uzak ve gelişmeye müdahale […]

Kırklareli Paşabahçe Cam fabrikasında fırın kapatılması gerekçesiyle işten çıkarılan 90 işçi, yürüyüş eylemini sona erdirdi. İşçiler çalışma hakları için bugün otobüslerle Tuzla’ya gidiyor.

Şişecam fırın kapatmakta kararlı ve bölgede olanakları olmasına rağmen 90 işçiyi istihdam etmekten ısrarla geri duruyor. Kristal-İş sendikası ise pasif görüşmeler dışında bir şey yapmıyor, işçilerin çıkarlarını gözetmekten uzak ve gelişmeye müdahale etmiyor. Bu durum işçinin tepkisine neden oluyor. O nedenle işçiler eylem başladığında  sendika şubesini işgal ederek tepkisini gösterdi.

İşçiler bugün öğle saatlerinde aileleri ve emek dostlarıyla birlikte otobüslerle Tuzla’da Şişe Cam Genel Merkezine gelecek ve görüşme gerçekleştirmeye çalışacak.

Dün Şişecam ile Kristal-İş sendikası arasında yapılan görüşmede, işveren tavrını değiştirmedi. Kapatılan fırın işçileri için Eskişehir fabrikalarında çalışma ve gitmek istemeyenlere de ücret teşviki yapılması teklifi tekrarlandı. Fabrikada duyurusu yapılan bu durum ile birlikte 21 işçinin çalışmak için başvurduğu ve diğer işçilerin bu durumu kabul etmediği bildiriliyor.

İşçiler bugün Tuzla’ya otobüslerle gidiyor. Sendikalara, emek dostu demokratik kurumlara ve tüm demokratik kamuoyuna destek çağrısı yaptı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar